Zakarpatská Ukrajina, kam až sahalo Československo

Zakarpatská Ukrajina nebo také Podkarpatská Rus. Těmito názvy označujeme malebný kraj na východ od Slovenska, se kterým máme společný kus historie. Dnes se tento kraj s divokou přírodou a svérázným folklórem oficiálně jmenuje Zakarpatská oblast, zkráceně Zakarpatí.

Na Zakarpatí se jezdí za dobrodružstvím a zážitky, které mají hodně společného s exotikou ve formě folklóru a skanzenů lidové architektury.

Zájem Čechů o Zakarpatí postupně roste a to nejen z důvodu toho, že v letech 1919 – 1938 celá oblast náležela k bývalému Československu. Do tohoto období také spadá největší rozvoj správního střediska Zakarpatí, Užhorodu. Jako důkaz díků za toto období byla v roce 2002 v Užhorodu odhalena busta T.G.Masaryka. Vůbec v celém kraji jsou „české stopy“ ještě hodně patrné. Třeba v Mukačevu. Tam nás na první pohled upoutalo přímo na pěší zóně sousoší Cyrila a Metoděje.

Velkým lákadlem jsou karpatské hory. Zakarpatí je vůbec ideální pro horskou turistiku. Tuto pravděpodobně nejzachovalejší horskou oblast v Evropě tvoří oblé kopce pokryté pastvinami nebo hlubokými lesy s bohatou faunou i flórou.

Zakarpatí ale nabízí daleko více, než jen nádherné hory. Města Užhorod a Mukačevo vás ohromí řadou architektonických skvostů. Zakarpatí je významnou vinařskou oblastí, je zde mnoho léčivých pramenů a sanatorií. Poměrně neznámé je pěstování tabáku a chov sibiřských jelenů. Zajímavostí je využívání vzácných buvolů jako hospodářských zvířat.

Oblíbeným cílem českých návštěvníků je vesnice Koločava a to díky románu Ivana Olbrachta „Nikola Šuhaj loupežník“. Olbracht zde za I. republiky učil v místní škole. Místo, které je dnes přeměněné na Olbrachtovo muzeum, je díky bustě Ivana Olbrachta přímo před budovou, snadno k nalezení. Na místním hřbitově je hrob Nikoly Šuhaje, stejně jako jeho ženy Eržiky. U dřevěného

kostela Sv. Ducha jsou hroby čtyř českých četníků, zastřelených Nikolou Šuhajem.

Jedna rada na závěr: tábořit se v Zakarpatí dá prakticky všude. My doporučujeme ubytování v soukromí. Hlavně ve vesnicích, kde se skoro zastavil čas, je to hodně poetické. Tento kraj vás určitě nadchne. Nejen úžasnou přírodou, ale také místními obyvateli, kteří zde žijí. Jejich styl života a svět, který je nám na západ od Ukrajiny tak vzdálený, nás může inspirovat.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *