Trumanův syndrom: Život v reality show, který vás může přivést do záhuby

Dovedete si představit, že hned jak se ráno probudíte, na vás míří kamery a sledují vás doslova na každém kroku? Navíc moc dobře víte, že vás kamery sledovaly také po celou dobu, co jste spali, a zaznamenaly každé vaše zachrápání nebo převalení. Pro někoho je to zlý sen a děsivá noční můra, pro jiného možná splněná touha.

Kdo je Truman Burbank?

Truman Burbank je normální třicátník, který má dobrou práci v pojišťovně a vede docela nudný a ničím nevybočující život. Nicméně to vše jen do okamžiku, než objeví, že má v koupelně za zrcadlem skrytou kameru. Trumana totiž adoptovala filmová společnost a ve skutečnosti je celý jeho život nahráván a živě přenášen do televize, kde jej sledují miliony diváků. Realita je takový, že je celý jeho život jen fraškou, ve které vystupují najatí herci a filmové kulisy. On byl skutečně jediným, kdo doteď netušil, že jeho život vlastně vůbec není reálný.

Možná už vám je tento příběh povědomý – jde totiž o scénář filmu Truman Show (1998), kde v hlavní roli zazářil známý komik a herec Jim Carrey. Je to pohádka pro pobavení diváků, ale možná to tak nemusí být vždy.

Hrdina reality show Albert

Náš druhý hrdina, jehož příběh sledujeme, je Albert. Ten na rozdíl od Trumana po celou dobu ví, že je pečlivě sledován kamery, které ho doprovázejí na každém kroku a že je součástí zábavné reality show. Když se dokonce 11. září 2001 stane svědkem teroristického útoku na newyorská dvojčata, nejprve se domnívá, že jde jen o trik filmařů, jak mu okořenit show a udělat program více zajímavý. Filmaři, kteří sami nevědí, co se vlastně děje a co bude následovat, jej nutí zůstat doma a neopouštět dům, ale on se nakonec rozhodně odjet přímo na Manhattan, přesvědčit se na vlastní oči, že tam obě věže stále stojí. Nakonec skončí na psychiatrickém oddělení a zde se potká s uznávaným lékařem Joelem Goldem.

V příběhu Trumana a Alberta jsou ale další dva podstatné rozdíly. Albert má na rozdíl od Trumana trochu jiný problém – jeho život v reality show je vymyšlený a ve skutečnosti je sledování kamerami je jen jeho vlastním výplodem fantazie. A Albert není vymyšlený hrdina, ale reálný člověk z masa a kostí, který prostě jen trpí poruchou, která do té doby nebyla příliš známá.

Realita propletená s pohádkou

Joel Gold je z případu pana Alberta poměrně překvapen a jeho případ také konzultuje se svým bratrem, profesorem psychologie Ianem. Společně zjistí, že podobných případů se po celém světe objevuje víc a víc. Tito lidé jsou přesvědčeni, že jejich přátelé a rodina jsou jen herci, kteří hrají předem naučené role a že i jejich případná hospitalizace je fraškou. Tito podivíni jsou prostě přesvědčeni, že jsou součástí masivní reality show, při které je sleduje doslova celý svět. Věří, že to, co prožíval Truman ve filmu, oni zažívají v realitě. V roce 2008 se takových případů nastřádaly již stovky a bylo načase dát tomuto fenoménu vlastní jméno – Truman Show Delusion neboli Trumanůvm syndrom.

Co to obnáší?

Touto psychickou poruchou bývají nejčastěji postiženi muži mezi 25 až 34 lety – vlastně takový typický Truman ze známého filmu. Nejde ale vinit právě film z toho, že by v lidech tyto pocity vyvolával. Většina z diagnostikovaných pacientů totiž tvrdí, že těmito domněnkami trpěli již dávno předtím. Podle psychiatrů se jedná o typ paranoii, která se v lidské populaci vyskytovala odjakživa. Jde vlastně o soustavný strach a přesvědčení, že je někdo pronásleduje, ať už má k tomu k dispozici jakýkoliv nástroj – v moderní době třeba právě kameru.

Úzká skupina lidí s Trumanovým syndromem se možná cítí skvěle – protože se jim líbí, že mají pocit, že jsou vlastně filmové hvězdy. Těchto „šťastlivců“ je ale jen pár, u většiny pacientů jde o vážný psychický problém, který je deptá a sužuje a může je časem dovést až k sebevraždě. Někdy se také může jednat o první ze signálů schizofrenie, Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Někdy mohou být takové bludy vyvolány i užíváním léků, ale mnohdy bývá na vině i jen dnešní doba plná informací, nejasného rozlišení mezi skutečností a virtuální realitou a další nároky dnešního světa.

někteří psychiatři se ale domnívají, že právě časté sledování reality show a podobných formátů vytvářejí tak silný tlak na lidi, že skutečně mohou přispět k rozvoji nějaké psychiatrické poruchy, třeba právě i k Trumanovu syndromu. Zdravý divák podle něj při příliš častém sledováním těchto show automaticky nezešílí, ale ti, kdo již mají nějaké předpoklady, mohou své potíže vyprovokovat nebo vystupňovat.

ZDROJ: Časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Donald Tong: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svetly-fotoaparat-technologie-displej-66134/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *