Eisenstadt, šlechtic mezi rakouskými městy

Eisenstadt leží mezi dolnorakouským Vídeňským Novým Městem a Neziderským jezerem. Od hranic s Maďarskem je vzdálený necelých 10 km. Přestože má pouhých 14 tisíc obyvatel, je hlavním městem spolkové republiky Burgenland. Zajímavostí jistě je, že až do první světové války patřil Eisenstadt Maďarskému království. Od roku 1921 připadl Rakousku.

Bývalí majitelé, evropsky významný šlechtický rod Esterhazyů, vtiskli tomuto poklidnému městu jakousi dvorskou urozenost a vytvořili z něj kolébku středoevropské kultury. Dnes je věhlas Eisenstadtu spojený především s Josephem Haydnem, který tu přes čtyřicet let vedl dvorní orchestr a komponoval. Památky na tohoto hudebního génia vás budou při procházce starým městem provázet na každém kroku. V historii Eisenstadtu můžeme zachytil i stopy dalších velikánů klasické hudby, jako Ludwiga van Beethovena nebo Ference Liszta, rodáka z nedaleké vesnice Raiding.

Eisenstadt, vor dem Schloss Esterhazy

Výhodou pro každého, kdo má na návštěvu Eisenstadtu pouze jeden den je to, že jeho historické centrum je krásné a docela maličké. V podstatě ho tvoří jen náměstí a tři hlavní ulice. Značná část Starého města je památkově chráněná. Určitě se po pěší zóně vydejte za nákupy nebo si vychutnejte posezení v některých z místních kaváren či restaurací. Povinou zastávkou však musí být návštěva překrásného zámku rodu Esterházy nebo alespoň procházka jeho zámeckým parkem.

Protože leží Eisentadt v nejteplejším regionu Rakouska se 300 slunečnými dny v roce a má na živiny bohatou půdu, není se čemu divit, že se zde mimořádně daří vínu. Ve 330 let starých sklepech paláce Esterházyů najdete největší muzeum vína v Rakousku. Úchvatná expozice s více jak 700 vystavenými předměty vás provede vinařskou kulturou a tradicemi. Kromě jiného tu narazíte i na nejstarší zachovalý soudek vína v celém Rakousku.

Asi 14 km východně od Eisenstadtu, na břehu Neziderského jezera leží městečko Rust. Okolní nádherná příroda, kde najdete hnízdit čápi prakticky na každém kroku a malebné uličky, dodávají tomuto nejmenšímu statutárnímu městu Rakouska neodolatelné kouzlo. O jeho kráse svědčí to, že byl  Rust několikrát zvolen za nejkrásnější město Burgenlandu a od roku 2001 je dokonce zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pro milovníky vína mám na závěr jednu dobrou zprávu. Místní, opravdu velmi lahodná vína, můžete ochutnat téměř na každém kroku, protože vinárniček je zde opravdu nepočítaně. Tak „Na zdraví“.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *