I když už počasí není nejteplejší, stále ještě není pozdě vyrazit za zvířaty do ZOO, než se mnohá z nich definitivně odeberou k zimnímu spánku. Pro děti je to doslova výlet snů a dnešní zoologické zahrady navíc nabízí tolik různých atrakcí pro celou rodinu že se snad ani vy nudit nebudete. Kam tedy vyrazit, pokud chcete skutečně vidět ty nejkrásnější zoologické zahrady a jejich obyvatele na vlastní oči? Jedinou nevýhodou je, že bude nejspíš nutné překročit nejen hranice České republiky, ale mnohdy také Evropy.
Loro Parque – Španělsko
Tato oblíbená zoologická zahrada na Kanárském ostrově Tenerife měla původně být papouščím rájem. Alespoň s touto myšlenkou byla v roce 1972 otevřena. Na ploše o rozloze 1,3 hektarů mohli návštěvníci obdivovat až 150 barevných opeřenců. Tato atrakce se ale začala těšit takové oblibě, že se postupně začala rozrůstat a k papouškům se přidávala další a další zvířata. Dnes se zoo rozkládá na 13,5 ha a jen exotických ptáků v ní můžete obdivovat na čtyři tisíce. Jedná se tak o největší sbírku exotického ptactva na celém světě. A zde to zdaleka nekončí. Další superlativ lze přiřadit i zastřešenému pavilónu tučňáků, který také patří k největším na světě. Návštěvníky také zcela ohromí nejdelší prosklený podvodní tunel v Evropě, kde můžete obdivovat delfíny a další druhy ryb. Do Loro Parque tak ročně zavítá více než 40 milionů návštěvníků. Co takhle návštěvu spojit s podzimní dovolenou na Kanárských ostrovech?
San Diego Zoo – USA
ZOO v San Diegu je proslulá na celém světě. Může se pochlubit rozlohou o 40 hektarech, na nichž můžete obdivovat přes 650 různých druhů a poddruhů zvířat. Zdejší ZOO otevřela již v roce 1916 a nyní patří pod správu neziskové organizace San Diego Zoo Global, která vyvíjí také velkou ochranářskou činnost. V ZOO pracuje na 200 vědců z 35 zemí, kteří cestují po světě a pomáhají chránit ohrožené druhy zvířat a také je navracet zpět do volné přírody. Výběhy v ZOO se také snaží co možná nejvíce imitovat přirozené životní prostředí. Nejsou zde žádné mříže nebo viditelné zábrany. Možná i proto patří tato ZOO k velice ojedinělým místům, kde se daří páření kriticky ohrožené pandy velké.
Singapore Zoo – Singapur
Singapurská ZOO patří k těm mladším. I proto již staví na modernějších myšlenkách, že zvířata by se měla ve výběhu co nejméně omezovat a maximálně by se jim měl dopřát pocit svobody a života v přirozeném prostředí. Poloha uvnitř hustě zalesněného regionu vytváří v zahradě poměrně přirozené podmínky pro život asi 350 druhů zvířat. Celkově se zoologická zahrada rozprostírá na ploše 28 hektarů, na nichž sídlí i velmi velká populace orangutanů. Relativní “bezbariérovost” zahrady si ale vysloužila také několik vážných problémů. Těsně po otevření odtud utekl černý panter a v roce 2008 zemřel po útoku dvou bengálských tygrů místní uklízeč.
Chester Zoo – Velká Británie
Tato ZOO je vůbec tou nejrozlehlejší v celém Spojeném království. Celková plocha tvoří 51 hektarů a poskytuje útočiště více než 20 tisícům zvířat. Podobně jako zahrada v San Diegu byla i Chester Zoo navržena tak, aby se obešla prakticky bez mříží. Díky relativní svobodě zvířat a dobrým podmínkám pro život se tam jako v první britské zoo přirozenou cestou rozmnožili sloni indičtí. Byla otevřena v roce 1931 a vede skrz ní také trasa jednokolejky, kterou se můžete pohodlně svést a zároveň obdivovat okolní zvířata.
Zoo Praha – Česko
Abychom ale nestranili pouze zahraničním zoologickým zahradám, i v Česku máme být na co hrdí. Mezi nejpopulárnější patří zahrada v pražské Tróji, která byla otevřena v roce 1931. Postupná modernizace zahradu velmi proměnila a dnes se mnohé výběhy podobají těm zahraničním – poskytují zvířatům volnost a soukromí. Dnes žije na 58 hektarech celkem 681 druhů a poddruhů, jež lze obdivovat ve více než 150 expozicích umístěných do 12 pavilonů. Ročně ji navštíví přes milion turistů a řadí se tak k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v Praze.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Napiš komentář