Údolí Wachau, setkání přírody, vína a dějin

Vydejte se s námi na výlet do údolí Wachau, do kraje, kterým protéká krásný, nikoliv však modrý Dunaj. Kouzelná oblast zámků, hradů, klášterů a historických městeček byla zapsána v roce 2000 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hodně slunce a přítomnost Dunaje určuje charakter tohoto regionu jako jedné z nejkrásnějších a nejvýnosnějších vinařských oblastí v Rakousku.

Pokud byste měli mále času, a to by bylo velmi smutné, je volba z celé řady úchvatných památek asi jasná – klášter v Melku. Tuto barokní perlu dokonce vyhlásil odborný magazín National Geographic v roce 2008 za nejlepší historickou destinaci světa. Tento tisíciletý benediktinský klášter je plný starých rukopisů a vzácných uměleckých děl, včetně známého krucifixu z Melku, který údajně obsahuje úlomek Kristova kříže. V císařských pokojích kdysi přebývala řada státníků, mezi nimiž byl i Napoleon. Návštěvu kláštera ale rozhodně doplňte o prohlídku samotného města Melku a o posezení v některé ze zdejších restaurací nebo kaváren. Výtečně se zde najíte a nabídka místních vín vás určitě dostane. Vřele doporučujeme skleničku místního veltlínského.

Atmosféru trochu temnějšího středověku můžete okusit na zřícenině Aggstein. Ta se tyčí zhruba tři sta metrů nad hladinou Dunaje, takže je odtud úžasný výhled do údolí.

A ještě jedna zřícenina stojí za zmínku. Na hradě nad městečkem Dürnstein, nazývaným „perlou Wachau“, byl v zajetí držen anglický král Richard I. Lví srdce, když se vracel z třetí křížové výpravy. Z hradu už sice zbyla jen romantická zřícenina, je ovšem celoročně zdarma přístupná a ze zámecké terasy je nádherný výhled na řeku a údolí, o kterém se říká, že byl inspirací k pohádkám bratří Grimmů. Cestou z Dürnsteinu vám naučná stezka připomene nejen osudy anglického krále, ale i historii křížových výprav.

Na svém putování byste neměli vynechat městečko Krems, jedno z nejstarších měst v Rakousku. Po tomto středisku zemědělské a vinařské výroby je nazvaná známá „Kremžská hořčice“.

Tento malebný úsek Dunaje můžete navštívit autem, zaparkovat a projet si jej na kole. My ale doporučujeme lodní plavbu, kde si unavené nohy odpočinou a vy se pohodlně můžete kochat krásou celé oblasti. Lodní výlety se organizují mezi Kremží a Melkem od poloviny dubna do konce října. Můžete zvolit i kratší úsek, jako například z Kremže do Spitzu, která je sice kratší, ale samozřejmě i levnější.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *