Netradiční tradice: Jaké festivaly a události vás v Evropě mohou překvapit?

Evropa, kontinent s bohatou historií a kulturou, je pokladnicí neobyčejných tradic, které se předávají z generace na generaci. I když je Evropa relativně malá, je zde tolik různorodých kulturních odlišností, které nepřestávají udivovat. Tyto zvyky, od pestrých svátků po starobylé rituály, nabízejí pohled na bohatou tapiserii evropského dědictví. Vydejte se s námi na cestu a objevte některé z nejpozoruhodnějších tradic, které dělají z Evropy skutečně okouzlující destinaci.

Benátský karneval

Na karnevalu v Benátkách, jedné z nejextravagantnějších oslav v Evropě, se ocitnete ve světě bohatství a tajemství. Tato událost, jejíž počátky sahají až do 12. století, každoročně promění ulice a kanály Benátek v podívanou plnou masek, hudby a maškarních bálů. Je to rozhodně zážitek na celý život, byť je třeba se připravit, že není vůbec snadné se na karneval dostat a samozřejmě musíte počítat s tím, že zde nebudete zdaleka jedinými turisty. Účastníci slavnosti si oblékají zdobené kostýmy a složitě navržené masky, které připomínají dobu požitkářství a hýření. Od velkoleposti náměstí svatého Marka až po intimní uličky města je benátský karneval svátkem smyslů, který nemá obdoby.

La Tomatina

Benátský karneval se dá považovat za poměrně běžnou tradici, to se však již nedá zcela říct o festivalu, který se jmenuje La Tomatina a představuje slavný španělský zvyk házení rajčat. Tisíce účastníků se každoročně scházejí ve městě Buñol, aby se navzájem zasypali zralými rajčaty v hravé ukázce chaosu a kamarádství. To, co začalo ve 40. letech 20. století jako spontánní boj o jídlo, se od té doby vyvinulo v celosvětově proslulou událost, na kterou se sjíždějí návštěvníci z širokého okolí, aby se připojili k šílenství při házení rajčat. Ulice zaplavené červeným mořem jsou svědectvím toho, že je radost se odvázat a užít si tuto absurdní zábavu. Pokud se nebojíte, že dostanete zralým plodem do hlavy, neváhejte se i vy přidat, byť je potřeba říct, že místy se může festival proměnit v poněkud drastickou událost, kde není nouze ani o různorodá zranění.

Oslavy slunovratu ve Švédsku

Ve Švédsku je příchod svatojánské noci jednou z nejočekávanějších událostí roku. Tato starobylá tradice, která se koná v den letního slunovratu, oslavuje nejdelší den v roce řadou slavnostních rituálů a zvyků. Od tance kolem májky ozdobené květinami až po hodování na tradičních pochoutkách, jako jsou nakládaní sledi a jahody, je pro Švédy slunovrat časem, kdy si užívají slunečního tepla a krásy přírody. S plápolajícími ohni a smíchem ozývajícím se krajinou je jde o velmi kouzelný zážitek, který vystihuje podstatu oslav letního vítání léta. Je však třeba podotknout, že zejména pro mladé lidi je to hlavně svátek uvolněnosti a alkoholu a podle toho to mnohdy také vypadá.

Highland Games

Vydejte se na Skotskou vysočinu a buďte svědky podívané na Highland Games, staleté tradice, která ukazuje sílu, dovednost a ducha Skotska. Tyto starodávné atletické soutěže v sobě snoubí historii a odkazují na starobylé klanové rivality. Mezi dudami a soutěžícími oděnými do tartanu se divákům naskýtá pohled na tradiční skotskou kulturu, která stále uchvacuje diváky po celém světě.

Oktoberfest v Německu

Žádná diskuse o evropských tradicích by nebyla úplná, kdyby se nezmínil Oktoberfest, největší pivní festival na světě, který se každoročně koná v německém Mnichově. Oktoberfest, jehož kořeny sahají až do počátku 19. století, je oslavou bavorské kultury s pivními stany, tradiční hudbou a vydatnou bavorskou kuchyní. Od ikonického zahajovacího průvodu až po závěrečný ohňostroj nabízí Oktoberfest návštěvníkům ochutnávku německé pohostinnosti a kamarádství, což z něj činí událost, kterou musí navštívit jak milovníci piva, tak kulturní nadšenci. Pro Čechy to může být zajímavý zážitek spojený s tolik oblíbeným pivem, ale i sličnými servírkami oděnými do tradičních krojů.

Jak jsme si ukázali jen na několika příkladech, mimořádné evropské tradice jsou stejně rozmanité jako podmanivé. Od elegance karnevalu v Benátkách po rozmarnost La Tomatina – tyto zvyky nabízejí okno do duše kontinentu. Ať už hledáte starobylé rituály nebo moderní veselí, evropské tradice slibují nezapomenutelnou cestu plnou úžasu a potěšení. Pokud máte odvahu, můžete některý z nich navštívit a zažít je na vlastní kůži. Vždy ale dbejte na bezpečnost a nepouštějte se do nebezpečných nebo rizikových situací.

ZDROJ: https://europeisnotdead.com/european-weird-traditions/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Lisa Fotios: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jidlo-zdravy-cervena-ruka-1435884/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *