Tipy, jak ušetřit na vaší příští dovolené. Nemusíte být milionář, abyste mohli cestovat

Možná si taky občas prohlížíte nejrůznější cestovatelské příspěvky na Facebooku či Instagramu a říkáte, kde na to jen ti lidi berou peníze? Jak je možné, že jsou zdánlivě pořád na cestách, a přitom stále nejsou na mizině? Vždyť cestování je přeci drahý koníček, ne?

Jak se to vezme. Ano, cestování není levná záležitost, ale je omyl myslet si, že nejprve musíte našetřit statisíce a až pak můžete vyrazit na cestu kolem světa. Pokud máte odvahu vydat se na cestu i jen s drobnou finanční zásobou, určitě to není nic nemožného. Musíte jen vědět jak na to a být připraven riskovat a nikdy neztrácet hlavu. Inspirujte se několika tipy, které vám pomohou objevovat krásy světa za peníze, které si určitě můžete dovolit i vy.

Přesuny

Pokud je něco na cestování opravdu drahého, pak jsou to jednoznačně přesuny z jednoho místa na místo. I když se vám podaří sehnat levné letenky nebo lístky na vlak či autobus, většinou to stejně bude částka, která není zrovna malá. Navíc, do některých destinací levné letenky prakticky neexistují nebo jsou pouze v nevhodných termínech. Pokud ale chcete, dá se ušetřit i zde.

Pokud často létáte, rozhodně se připojte k nějakému věrnostnímu programu. Během několika letů nasbíráte body, díky kterým pak můžete hodně ušetřit. Sledujte i různé slevová akce nebo další výhody.

V neposlední řadě můžete (pokud máte odvahu) vyzkoušet i způsoby jak cestovat zadarmo. Nabízí se samozřejmě stopování nebo různé sdílené způsoby dopravy. V dnešní době jich existuje opravdu mnoho. Vždy ale pečlivě zvažte, zda je to pro vás bezpečné.

Dostupné ubytování

Další věc, bez které se na cestách neobejdete a stojí nějaké peníze, je ubytování. Naštěstí nemusíte být ani omylem odkázáni pouze na drahé hotely. Existuje spousta levnějších alternativ, od studentských ubytoven, přes couchsurfing až po přespávání po známých a kamarádech. Někdy budete muset zaplatit drobný obnos, ale jindy můžete přespat zcela zdarma. Pokud těchto způsobů levného ubytovávání využíváte, pamatujte také na to, že po návratu domů můžete zase své bydlení nabídnout někomu jako jste vy, kdo také chce cestovat levně.

Aktivity za hubičku

Klíčem ke levnému cestování plnému zážitků je vybírat si takové aktivity, které jsou zadarmo nebo jen za drobný poplatek a snažit se vytěžit maximum z kultury, architektury, počasí a dalších věcí, které se nabízejí zdarma. Několik užitečných tipů může být:

  • Vyrazte do přírody. Jen málokdy jsou národní parky nebo jiná zajímavá místa zpoplatněna. A přitom právě zde objevíte většinou ty největší krásy každé země.
  • Zajděte do informačního centra a zeptejte se na slevovou knížku. Mnoho center nabízí pro turisty kupóny se slevami na nejpopulárnější aktivity. Byla by každopádně škoda toho nevyužít.
  • Vařte si sami. Samozřejmě, do místní restaurace se určitě jednou za pobyt vyplatí zajít, ale jinak preferujte nákup v supermarketech nebo na místních trzích, kde budou ceny neporovnatelně nižší.
  • Vyhněte se populárním svátkům nebo prázdninovým obdobím. Obchodníci tehdy zvyšují ceny a všude je navíc hrozně přelidněno. Vyberte si klidnější sezónu.
  • Nekupujte stále nové plastové láhve s vodou. Mějte jednu vlastní a tu neustále doplňujte. Většinou vám to umožní na všech veřejných místech zadarmo.
  • Zapisujte si své výdaje. Pomůže vám to udržet přehled a zodpovědně plánovat.

Seznamujte se

Cestování je především o poznávání nových míst a lidí. Čím více lidí poznáte, tím více zážitků budete mít. A navíc, pravděpodobně také o to více ušetříte. Lidé, se kterými se setkáte jsou většinou štědří a otevření a nikdy vás nenechají jen tak jít. Často dostanete vodu, jídlo a i užitečné rady a informace, které jsou často nad zlato. A co teprve ty vzpomínky! Ty vám už nikdy nikdo nevezme a právě ty z vás udělají bohatšího člověka.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *