Poznejte Maledivy jinak: 7 tipů jak zažít autentickou kulturu

Vzhledem k tomu, že se cestovní ruch na Maledivách se pomalu otevírá i mimo tradiční resorty a letoviska, mají nyní cestovatelé více příležitostí seznámit se s místní kulturou, podpořit ekoturistické projekty a zároveň si užívat rozmanitou přírodu ostrovů. Maledivy sice odpradávna byly rájem těch turistů, kteří toužili jen po poklidném pobytu za zdmi pětihvězdičkového hotelu se soukromím přístupem k moři, ale časy se mění. Poznejte si vy Maledivy tak, jak je znají místní a podpořte místní kulturu a obyvatele.

1. Atol Baa je jednou z hlavních maledivských ekoturistických destinací

Atol Baa, malý atol asi ve třetině ostrovního řetězce, je uznanou světovou biosférickou rezervací UNESCO. Je to jedna z největších sbírek korálových útesů v Indickém oceánu, a proto je vynikajícím prostředím pro plankton. Plankton přitahuje velká zvířata, především pak manty. Na atolu Baa bylo identifikováno až 1 600 jedinců manty, což z něj činí jedno z největších útočišť tohoto živočicha na světě. Potápěči mohou plavat s těmito tvory a užívat si přímého kontaktu s nimi.

2. Plavání se žralokem obrovským

Manty nejsou jedinou atrakcí na Maledivách. Jedná se o jediné místo na světě, kde můžete celoročně pozorovat žraloky obrovské, a jedním z nejlepších míst je právě atol Ari. Ostrov Dhigurah je domovskou základnou Maledivského programu pro výzkum těchto žraloků, který pomáhá rozvíjet iniciativy na jejich ochranu a řídit cestovní ruch v oblasti. Na ostrově Dhigurah i na sousedním ostrově Dhangethi je poměrně dost penzionů a potápěčských obchodů, které pořádají výlety na vnější okraj atolu, kde tito žraloci žijí.

3. Poznejte místní kulturu v Malé

Hlavní město Malediv Malé je jedním z nejhustěji osídlených měst na světě. Nachází se na malém ostrůvku a doslova jej přerůstá. Zároveň má několik kulturně významných památek. Stará mešita byla dokončena v roce 1658 a je postavena převážně z korálů. Pro své jedinečné stavební metody a pokročilé stavební techniky je zapsána na předběžném seznamu světového dědictví UNESCO. Nedaleko se nachází Královský hřbitov, který je místem posledního odpočinku mnoha národních hrdinů a královských vládců země. 

4. Jedinečný palác Utheemu

Lekci historie o maledivských národních hrdinech získáte, když navštívíte palác Utheemu Ganduvaru na ostrově Utheemu. Jedná se o jeden ze severněji položených ostrovů v řetězci, který se nachází nedaleko mezinárodního letiště Hanimaadhoo. Palác Utheemu je rodištěm Muhammada Thakurufaanu. V roce 1500 Portugalci krátce okupovali Maledivy a pokoušeli se obrátit místní obyvatele na křesťanství. Muhammad Thakurufaanu a jeho dva bratři uprchli a později se vrátili s námořnictvem, aby Portugalce odrazili. Muhammad Thakurufaanu se poté stal sultánem Malediv a v jeho rodném domě je dnes muzeum. Návštěvníci se mohou projít po areálu a prohlédnout si několik krásných staveb a ochutnat vodu ze studny.

5. Ochutnejte tradiční pokrmy

Turisté, kteří se ubytují v all-inclusive resortech, mají sice možnost dobrého stravování – ale pravděpodobně nebudou mít možnost jíst jako místní nebo poznat tradiční maledivskou kuchyni. Kothu je tradiční pouliční jídlo jižní Asie a Maledivy mají svou vlastní verzi. Roti, tradiční plochý chléb, se krájí na plátky a smaží se se zeleninou, kuřecím masem a vejci. Mashuni je tradiční snídaňové jídlo, které se skládá z tuňáka, cibule a kokosu a podává se s plochým chlebem Roti. Lov tuňáků a jejich konzervování je druhým největším průmyslovým odvětvím v zemi (hned po cestovním ruchu) a důležitou součástí maledivské kuchyně. Na Maledivách je neuvěřitelné horko a místní obyvatelé se často ochlazují pitím citronové šťávy. Tento nápoj je podobný limonádě, ale není tak sladký. Když se celý den procházíte po ostrově a potřebujete se zchladit v kavárně, požádejte o citronovou šťávu – přijde vám bezpochyby vhod.

6. Kupte si jedinečnou Coca-Colu

Možná zní divně doporučovat nákup tohoto nealkoholického nápoje na Maledivách, kde byste možná raději ochutnali tropický koktejl, ale coca-cola je na Maledivách naprosto jedinečná. Jedná se totiž o jedinou produkci na světě, která k výrobě limonády používá odsolenou vodu – mořskou vodu zbavenou soli. Továrna se nachází na ostrově Thulusdhoo a je otevřena pro prohlídky, ale místní Coca-Colu si můžete koupit v každém obchodě na ostrově.

7. Navštivte tradiční dílnu na výrobu lakovaného dřeva

Liyelaa Jehun je praxe nanášení laku na dřevo. Toto umění bylo na Maledivy přivezeno z pevninské Asie a dodnes se jím zabývá řada lidí. Dřevo se soustruží, lakuje a leští ručně pomocí přírodních nástrojů, jako jsou klacíky a palmové listy. Krásné šperkovnice a vázy z lakovaného dřeva jsou dokonalým autentickým suvenýrem, který si můžete odvézt domů.

ZDROJ: https://www.wanderlust.co.uk/content/the-maldives-beyond-the-resorts/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Asad Photo Maldives: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-krajina-priroda-plaz-3601425/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *