Poloostrov Gargano, perla Jadranu

K nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším oblastem Itálie patří poloostrov Gargano vybíhající do Jaderského moře ve tvaru ostruhy pomyslné italské boty. Své návštěvníky ohromuje křišťálově čistým mořem, zátokami s nádhernými písečnými plážemi, vápencovými útesy, piniovými háji i starobylými městečky vystavěnými na skalních útesech.

Oproti severu Itálie je možné Gargano považovat za klidnou oblast. Celý poloostrov je dnes chráněnou krajinnou rezervací se zákazem výstavby nových objektů.

Ozdobou Gargana jsou starobylá městečka, vystavěná na skalnatých útesech. Při procházkách jejich úzkými uličkami lemovanými typickými kamennými bílými domky na vás dýchne atmosféra starých časů.

Snad nejkrásnějším městečkem na Garganu je Vieste postavené na skalnatém poloostrově s typickými kamennými bílými domy a úzkými uličkami. Z pevnosti ve Vieste, kterou dal postavit Fridrich II., je nádherný výhled na pobřeží. Na zdejší asi 10 km dlouhé pláži najdete místní dominantu, kterou je bílý, 25 m vysoký vápencový monolit zvaný „Pizzomunno“ – Vrchol světa. Vítr a voda zde zpracovaly vápenec a vymodelovaly do něj jedinečné tvary. Podle legendy je skála mládencem, kterého nechaly zkamenět žárlivé mořské sirény. Ve Vieste můžete navštívit Muzeum mušlí, kde uvidíte nepřeberné množství mušlí z různých moří světa.

O Peschici, jedné z nejmenších, ale zároveň nejhezčích vesnic v oblasti se tvrdí, že je to jediné místo na Jadranu, kde si můžete vychutnat východ i západ slunce do moře. Peschici je skutečná perla poloostrova Gargano. Je to především díky jeho nádherné poloze na skalnatém útesu, pod kterým se nachází mořské jeskyně. Na první pohled vás uchvátí bílé domy z kamene a typické křivolaké uličky, jejichž základ vznikl již ve středověku. Při procházce starým městem vás jistě zaujmou charakteristické obchůdky a řemeslnické dílny všeho druhu.

Nejvýše položená vesnice Gargana je Monte Sant´Angelo, která je významným poutním místem nejen v Itálii, ale i v celé Evropě. Zdejší chrám vznikl v rozlehlé vápencové jeskyni poté, že se zde zjevil archanděl Michael. I proto se dnes tisíce poutníků chodí dívat na prapodivný otisk ve skále, který má být otisk Michaelova chodidla. Svatyně je zapsána na prestižní seznam Světového dědictví UNESCO.

Ve vnitrozemí Gargana se na ploše 11 tisíc hektarů rozkládá italský národní park Forresta Umbra – Les stínů, kde kvete více jak 65 druhů orchidejí, což je nejvíce v celém Středomoří. Hluboký les tvoří buky, tisy, lípy, borovice, duby, kaštany a spousta dalších stromů. V srdci národního parku se nachází Vico del Gargano, jedno z nejkrásnějších měst v Itálii. Toto rodné město svatého Valentína vás zaujme hradem a starobylou čtvrtí Rione Civita. Na oslavu městského patrona, ochránce citrusových hájů i všech zamilovaných, svatého Valentína se koná každoročně festival Festa di San Valentino. Průvod v ulicích městečka doprovází sochu svatého zdobeného pomeranči a květinami.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *