Malebná Mantova, nejromantičtější město v Itálii

Starobylá renezanční Mantova, ležící na severozápadě Itálie, asi 35 km jihozápadně od Verony. Je chráněná třemi uměle vytvořenými jezery. Místní obyvatelé nazývají město „la piccola Venezia“ tedy „malé Benátky“. Zdejší uličky lemované podloubími patří k nejmalebnějším v severní Itálii a dodávají městu jeho romantický ráz. Mnohými návštěvníky je Mantova považovaná za nejromantičtější město v Itálii. Jeho historické centrum je od roku 2007 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2017 se Mantova stala evropským hlavním městem gastronomie.

Její umělecké a historické památky pocházejí zejména z doby, kdy město vzkvétalo pod patronací mocné rodiny Gonzagů. Tento rod představoval pro Mantovu totéž, co Medicejové pro Florencii. Gonzagové upravovali a zvětšovali paláce, dláždili a rozšiřovali veřejné ulice, povolávali architekty a umělce z Florencie, věnovali se vědám i politice. Kulturní život zde vzkvétal. Svou stopu zde zanechali architekti Leon Battista Alberti a Luca Fancelli, umělci Donatello, Peter Paul Rubens i malíř Andrea Mantegna, který je zde i pohřben. O Mantově se zmiňuje také William Shekespeare ve své hře Romeo a Julie. Mantova je místem, kam Romeo utíká z Verony, aby unikl pomstě Kapuletů. Také Giuseppe Verdi zmiňuje Mantovu ve své opeře Rigoletto.

Mocná rodina Gonzagů postavila také asi nejvýznamnější památku celé severní Itálie, Vévodský palác neboli Palazzo Ducale. Tento palác se stavěl a přestavován několik století. Nakonec vznikl jeden z největších paláců v Evropě s 500 místnostmi a patnácti nádvořími. Palác je přepychově zařízen, takže návštěva na pouhé odpoledne vás může ohromit. Obrovské pozlacené chodby a rozsáhlé galerie jsou vybaveny malbami od renezančních mistrů, nejvíce od Andrei Mantegni.  Za nejkrásnější je

považován Sál snoubenců Camera degli Sposi, kde se v minulosti konaly svatební obřady. V tomto poměrně malém sále budete ohromeni úžasnou výzdobou.

Na okraji starého města se rozkládá park, jehož ozdobou je Palazzo Té, který byl vystavěn jako venkovské sídlo pro rodinu Gonzagů. Palác je koncipován jako letohrádek. Byl zde záměrně kladen důraz na potěšení ze života, radost mysli a ducha. V sále Psyché jsou vyobrazeni přesycení satyrové a dovádějící nymfy. Toto dílo lze zařadit mezi nejerotičtější výjevy z italské historie.

Až si prohlédnete tuto nádheru, přemýšlejte, jak si tento neobyčejný zážitek prodloužit. V Trattorii Il Cigno, pod freskami ozdobenými stropy máte totiž možnost najíst se jako samotní vévodové z Mantovy. Vaří se tu podle receptů z osobní dvorní kuchařské knihy rodiny Gonzagů, S báječným jídlem se tak můžete přenést v čase o staletí zpět.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *