13 životních lekcí, které vás naučí cestování

Cestování je jednou z nejlepších cest, jak se učit a získávat cenné životní lekce. Vytáhne vás z vaší komfortní zóny a vrhne vás do neznáma. Odhaluje svět kultur, které je třeba prozkoumat, a lidí, které je třeba poznat. A pomáhá vám rozvíjet důležité vlastnosti, jako je trpělivost a pokora. Ať už prozkoumáváte novou čtvrť, nebo novou zemi, zjistěte, jaké zásadní životné lekce vás může cestování naučit.

1. Těšit se ze zážitků více než z věcí

Jednou z největších lekcí, které se díky cestování naučíte, je, že ke štěstí nám stačí velmi málo. A nejsou to auta, telefony nebo oblečení, co nás dělá šťastnými – jsou to naše zážitky. Nejedna studie potvrdila, že zážitky poskytují trvalejší štěstí než hmotné statky. Až 74 % lidí dává přednost zážitkům před věcmi. Při cestování si vytvoříte silná pouta s lidmi, naučíte se novým dovednostem a vytvoříte si trvalé vzpomínky.

2. Opustit svou komfortní zónu a vyzkoušet nové věci

Pokud chcete v životě růst, musíte opustit svou komfortní zónu a přijmout i to, že něco neznáte a je to pro vás nové. Pokud budete stále setrvávat v zaběhnuté rutině, nikdy si skutečně nerozšíříte obzory. Když cestujete, opouštíte známé a vydáváte se do světa plného nových věcí. Díky cestování se neustále učíte novým kulturám, objevuje nové lidi, ale i jídla, nebo jazyky. Můžete pociťovat vzrušení nebo dokonce strach, ale obvykle se nikdy nenudíte… a bude to jedna z nejpřínosnějších věcí, které kdy uděláte.

3. Ocenit odlišné kultury (a naše podobnosti)

Jednou z nejlepších věcí na cestování je poznávání různorodých kultur. Když navštívíte novou destinaci, ponoříte se do historie, jazyka, zvyků a kuchyně dané kultury. Poznáte nejen známé památky, jako je historický chrám nebo palác, ale můžete se zapojit i do tradičních festivalů, nebo poznat místní zvyklosti. A při poznávání kulturních rozdílů možná také zjistíte, že se nakonec všichni zase tak moc nelišíme.

4. Být trpělivý

Cestování vás naučí netrápit se maličkostmi. Ať už se potýkáte s dlouhými frontami na letišti nebo máte problémy s komunikací v cizím jazyce, pravděpodobně se na své cestě setkáte s mnoha drobnými frustracemi, které vás budou stále více a více učit trpělivosti a pokoře. Tyto drobné překážky jsou cennou lekcí a na konci cesty si budete umět poradit téměř se vším.

5. Jak se spřátelit s cizinci

Když se učíte prostřednictvím cestování, otevíráte se světu lidské interakce. Ať už potkáváte spolucestující, nebo si vyměňujete příběhy nad sklenkou vína s místními, zjistíte, že spousta lidí je otevřená povídání a sdělování zážitků i životních mouder. Navažte konverzaci a možná získáte nového přítele.

6. Nikdy nepovažovat přírodu za samozřejmost

Jednou z nejlepších věcí na cestování je poznávání přírodních krás světa. Na druhou stranu se také stanete svědky křehkosti naší planety. Můžete navštívit destinace, kde je čistá pitná voda luxusem, nebo kde přírodní katastrofy způsobily masovou zkázu. Možná uvidíte mizet lesy, umírat korálové útesy nebo tát ledovce před očima. Při cestování se naučíte vážit si každého zázraku přírody, což je opravdu velmi cenná životní lekce, která vám může kompletně změnit váš dosavadní život.

7. Být spontánní

Možná jste doma zvyklí pečlivě plánovat, ale cestování vás naučí, jak se nechat unášet okolnostmi a trochu popustit opratě vašeho života. Vaše cestování nepůjde vždy podle plánu, a když se objeví překážky, musíte přijmout i to, že se to občas stává. Někdy je lepší upustit od plánu a vydat se na spontánní dobrodružství. Nikdy nevíte, na co můžete narazit, a to je na tom to krásné!

8. Vážit si maličkostí

V každodenním životě jsme často tak zaneprázdněni, že si zapomínáme vážit maličkostí. Když cestujete, máte čas zpomalit a přemýšlet o tom, co máte a co prožíváte. Daleko spíše oceníte krásu věcí, které často považujeme za samozřejmost, jako je pozorování západu slunce, vychutnávání lahodného jídla a hodnota přátelství. Cestování nás učí, že na maličkostech záleží.

9. Být skromný

Když poznáváte svět a jeho rozlehlost, uvědomíte si, jak malá je vaše stopa v tomto ohromném světě. Pochopíte, jaké máte štěstí a kolik toho možná ve svém každodenním životě považujete za samozřejmost. Často se také můžete setkat s projevy laskavosti a štědrosti od cizích lidí, kteří mají mnohem méně než vy. Pokora je tedy častým výsledkem cestování.

10. Důležitost úsměvu

Možná se také dostanete do situace, kdy slova selžou, ale vždy je jisté, že se můžete spolehnout na úsměv. Upřímný úsměv je univerzální komunikátor a vyjadřuje přátelskost a vděčnost. Cestování učí, že úsměvem nikdy nic nezkazíte.

11. Jak přemýšlet jinak

Při cestování se vždy vyskytnou překážky. Může se stát cokoli, od toho, že se ztratíte nebo onemocníte, až po řešení ztracených zavazadel nebo zpoždění letu. Často budete muset problémy řešit, aniž byste měli po ruce internet nebo užitečnou radu. Cestování vás naučí kreativně myslet a přizpůsobit se nejrůznějším situacím.

12. Dokážete cokoliv, co budete chtít

Jednou z nejdůležitějších lekcí, kterou se díky cestování naučíte, je, že jste schopnější, než jste si mysleli. Cestování vás naučí sebedůvěře, nezávislosti a svobodě. Posiluje vaši schopnost řešit problémy. Cestování vám ukáže, že se dokážete orientovat v cizí zemi, navázat nová přátelství a překonat obtížné situace. 

13. Nikdy se nepřestanete učit

To, že jsme opustili školu, neznamená, že naše vzdělávání končí. Učení nás udržuje mladé a cestování je jedním z největších učitelů. Cestování v nás vzbuzuje pocit úžasu a objevování a nabízí celý svět úžasných možností, který se před námi otevírá. Když cestujete, nikdy se nepřestanete učit.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/learning-through-travel/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Oleksandr Pidvalnyi: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-krajina-osoba-plaz-1007901/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *