Itálie jinak. Objevte tajemná města duchů, kde se vám bude tajit dech

Do Itálie se většinou jezdí za mořem, sluncem a možná i dobrým jídlem a bohatými vinicemi. Ale Itálie je také zemí tajemna, historie a dramatických příběhů. Neláká-li vás válení se u moře a vaše představy o ideální dovolené jsou poněkud dobrodružnější, pak pro vás Itálie stále může být vhodnou destinací. Je totiž mimo jiné domovem dvou tajemných měst duchů, kde se zastavil čas a dnes jejich domy obývají už jen vzpomínky. Vydejte se na tato místa i vy a nechte se vtáhnout do tajemné atmosféry.

Monteruga

Monteruga je malá opuštěná víska v Salentu, která byla vybudována ve 30. letech během fašistického režimu. Okolo původně malé farmy byla vybudovaná rozsáhlá osada, která svého času hostila až 800 rezidentů. Našli byste zde školu, kostel, poštu, náměstí, obchod s tabákem a i vinice. Jednoduše vše, co taková malá vesnice může potřebovat.

Po 2. světové válce přešla většina farem a usedlostí do osobního vlastnictví a Monteruga se pomalu ale jistě začala vylidňovat. Okolo roku 1980 ji opustili poslední obyvatelé a po dlouhou dobu zůstala zcela opuštěná, což na toto místo lákalo zejména příznivce satanistických kultů. Místní kostel byl odsvěcen a po mnoho let sloužil jako svatyně různých kultů.

Zdá se ale, že se této vesničce blýská na lepší časy. Nedávno jí koupil bohatý investor, který dal vesnici do správy ozbrojeného správce. Tam, kde dříve bylo jen neutěšené náměstí, dnes rostou květiny a žijí drobná farmářská zvířata. Ve zbytku vesnice však stále najdete pozůstatky její pohnuté minulosti. Ve školních třídách například dodnes jsou nápisy křídou na tabuli, které tam jsou už od 40. let minulého století.

Palcoda

Druhé opuštěné městečko najdete uprostřed hor v severní Itálii. Lze se k němu dostat pouze pěšky, ale o to zajímavější a tajemnější pak toto místo je. Na tomto místě je především dech beroucí propojení starých budov, které vzaly za své zubem času i silou přírody. Člověk si nemůže pomoci, aby si nepředstavoval osudy lidí, které mezi těmito zdmi žili své životy.

Toto městečko bylo zcela opuštěno už okolo roku 1923 a během 2. světové války bylo pouze krátce obýváno vojáky. Mimo to však tento zapomenutý lidský výtvor již zcela náleží přírodě, která si s ním vskutku dělá, co se jí zlíbí. Jedinou výjimku představuje přebudovaný kostel, který byl renovován a v roce 2011 znovu otevřen těm několika málo poutníkům, kteří sem váží dlouhou cestu. V blízkosti najdete i další opuštěnou vesnici Tamar. Zdá se tedy, že tento region a místní podmínky nebyly civilizaci příliš nakloněny.

Kouzlo opuštěných měst

Každé opuštěné město si v sobě nese silný příběh. Někdy jde o tragické události, které donutily místní obyvatele navždy opustit své domovy, jindy hrají prim ekonomické důvody nebo jednoduše nedostatek nových obyvatel. Návštěva takového místa se vás vždycky tak nějak zvláštně dotkne, protože na každém kroku vidíte pozůstatky po konkrétních lidech s jejich konkrétními životy.

Pokud nemáte rádi přeplněná místa a láká vás i trocha tajemna a dobrodružství, pak jsou tato místa jako stvořená pro vás. A nejen Itálie je takových míst plná. Najdete je roztroušené po celé Evropě i celém světě a mnohé si s sebou nesou skutečně tragickou minulost. Jedním příkladem za všechny je třeba Černobyl na Ukrajině, který byl zcela vyhlazen po nehodě v jaderné elektrárně. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí, ale když tam přijdete, skutečně vás až mrazí v zádech. A podobný pocit můžete mít i na těchto místech v Itálii. Zvlášť Monteruga je se svou satanistickou minulostí rozhodně místem, kde nebudete mít snadno pocit klidu a bezpečí.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *