Pafos, historie i překrásné pláže na jednom místě

Jedno z nejoblíbenějších a nejkrásnějších letovisek na Kypru je bezesporu Pafos. Jeho historie je více než pestrá. Na svých misijních cestách navštívil Pafos i Pavel z Tarsu. V dobách největšího rozkvětu býval dokonce hlavním městem celého ostrova. Dodnes je možné obdivovat ruiny starobylého Afroditina chrámu, Královské hrobky, pozůstatky římských vil, paláců a chrámů s překrásnými římskými mozaikami. Jeho historické poklady jsou právem zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

O Kypru se říká, že má tolik starověkých památek, že je někdy nazýván „archeologickým Disneylandem“ a Pafos na tom má velký podíl. Od nepaměti byl nejznámějším a nejnavštěvovanějším kultovním místem bohyně Afrodity. Její obrovský chrám navštěvovali lidé, aby získali srdce svých vyvolených.

Pafos je místem, kde se podle řecké báje zrodila z mořské pěny řecká bohyně Afrodité, bohyně lásky, sexuality, plodnosti a krásy. Na zdejší pláži Petra tou Romiou vystoupila Afrodité na břeh moře.

Pafos každoročně vítá velké množství návštěvníků. Přesto si stále ještě zachovává svůj malebný ráz s úchvatnými scenériemi tradičních vesniček, vinic a banánových plantáží.

Turisté, kteří mohou přiletět přímo na pafoské letiště, druhé největší na Kypru, míří většinou na pláže, které jsou zde písčité, ale i kamenité. Nejoblíbenější z nich je bezesporu Korálová zátoka, která je hodnocena jako nejlepší pláž na západním pobřeží Kypru. Dlouhé kilometry zlatavého písku s mělkou, ale čistou vodou, zabarvenou různými odstíny modré je rájem pro koupání.

Na plážích kolem Pafosu si můžete objednat širokou škálu vodních sportů, jako vodní lyže nebo potápění. Blízké potápěčské lokality patří mezi nejhezčí ve Středomoří. A jestli vás omrzí moře, zajděte si do blízkého aquaparku.

Až vás pobyt na pláži začne unavovat, navštivte tzv. Dionýsův dům, kde jsou na podlahách jednotlivých místností této luxusní rezidence z římské doby vyobrazeny známé příběhy z antické historie. Jak to tak bývá, byl i tento významný objev učiněn náhodou při demoličních pracích.

Na Kypru si také můžete půjčit auto a celou jižní část (tzv. řeckou) si můžete projet sami. Dávejte ale pozor. Dlouhodobá správa Británie se projevuje ještě dnes – jezdí se zde vlevo.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *