Delft, královské sídlo a světoznámý porcelán

Pojďme společně navštívit Delft, slavné holandské město, jehož malebné kanály lemované stromy a ladné obloukové mosty dokonale zachytil na svých plátnech Jan Vermeer.

Historické město Delf se rozkládá na půl cesty mezi Haagem a Rotterdamem. Možná více než v jakémkoli jiném městě v Nizozemí se zde zachovaly památky ze 16. a 17. století. Historických budov by se pravděpodobně zachovalo ještě více, nebýt řady katastrof, které město postihlo. V roce 1536 zde vypukl velký požár, kterým dle písemných záznamů podlehlo přes dva tisíce budov. Město bylo postupně dostavěno, avšak v roce 1654 přišla další rána. Při obrovském výbuchu skladu střelného prachu zahynuly stovky občanů města, mezi kterými byl i nejnadanější Rembrandtův žák, malíř Karel Fabritius.

Dnes Delft protínají typické holandské grafty porostlé lekníny, na které vrhají stín letité stromy nebo gotické či renesanční štíty historických budov postavených většinou v 17. století. Právě tehdy zaznamenalo město největší rozkvět. Místním řemeslníkům se totiž podařilo rozluštit tajemství výroby čínského porcelánu. Charakteristický ručně malovaný modrobílý porcelán, známý jako „delftská modř“ se zde vyrábí dodnes a stále se prodává po celém světě. Typické tvary a barvy delftské fajánse přežily staletí a mnohé sběratelské trendy. Když přímo ve městě navštívíte největší a nejstarší továrnu Koninklijke Porceleyne Fles, která je v provozu již více jak 350 let, dozvíte se více.

Když se záplavy turistů, kteří sem přijíždějí zpravidla na jednodenní výlet, začnou vracet do Amsterdamu nebo Haagu, město se navrátí místním a zavládne v něm klid, který inspiroval Vermeera.

Na nádherném hlavním náměstí, které zdobí krásná renesanční radnice se zajímavou fasádou a červenými okenicemi, se tyčí gotický Nieuwe Kerk, chcete-li „Nový kostel“. V nádherném mramorovém a alabastrovém mauzoleu, obklopeném dvaadvaceti sloupy, v něm odpočívá Vilém I. Tichý, zakladatel královského oranžského rodu. Po něm zde byla pohřbena většina nizozemských monarchů. Kostelní věž, tyčící se až do stometrové výše, poskytuje nádherný panoramatický rozhled. Za jasného počasí je možné spatřit i 14 km vzdálený Haag. Na věži je umístěna pověstná zvonkohra s 500 zvonky.

V blízkém Starém kostelu, založeném kolem roku 1200 je pohřben slavný Jan Vermeer. Procházka podél stromy lemovaného Oude Delft, pravděpodobně nejstaršího, ale také nejkrásnějšího kanálu v celém Nizozemí, vás dovede k neslavnější místní památce, Prinsenhofu. Někdejší klášter z 15. století byl nákladně přestavěn na královskou rezidenci. Zde žil i Vilém I. Oranžský, a tady byl i zavražděn. Díry ve zdi po kulkách jsou patrné ještě dnes.

V někdejší zásobárně, do které se vstupuje z malé uličky od kanálu Oude Delft, sídlí poklidný restaurant De Prinsenkelder, který vám může poskytnout skvělou tečku za nádherným dnem ve městě, které inspirovalo největší holandské umělce.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *