Omiš, město s pirátskou minulostí

Když budete trávit příští dovolenou v Chorvatsku, třeba na Makarské riviéře, udělejte si výlet do Omiše, který najdete jen 25 kilometrů jižně od Splitu a 32 kilometrů severně od Makarské. Nebudete litovat. Poznáte malebné městečko rozložené v ústí řeky Cetiny. Různorodý terén uspokojí jak sportovce milující napětí, tak i rodiny s dětmi na svých hezkých písčitých i oblázkových plážích.

Jedinečná poloha Omiše s horským masivem s výškou až 250 metrů umožnila v minulosti velmi efektivní obranu města a tak se stal Omiš nedobytným sídlem omišských pirátů. Velmi obtížný přístup do města z pevniny byl jedině možný po řece Cetině divokou soutěskou. Jižní strana s námořním přístavem zase umožnila městu spojení se světem. Skvěle opevněné město v pozdějších dobách jako jedno z mála odolalo tlaku turecké expanze.

Od 13. století bylo pro obyvatele Omiše důležitým zdrojem příjmů pirátství. Omišané byli známí piráti s výhodnou polohou města jako svou základnou. Se svými lehkými a rychlými loděmi úspěšně útočili na papežské vesly poháněné lodě či obchodní galéry mocných městských států jako Benátek, Splitu nebo Dubrovníku.

Pirátskou minulost města názorně dokládá pevnost Mirabela z 13. století a pevnost Fortica z 15. a 16. století. Z Mirabely je skvělý výhled na celý Omiš a z Fortice je zase perfektní výhled na kilometry daleko do moře, až na ostrovy Brač, Hvar a Šoltu. Piráti tak viděli každou loď v širokém okolí a mohli tak velmi účinně přepadávat… Vyzkoušejte si sami, jaký výhled v minulosti měli. Na ochoz hranolové věže Mirabely si můžete po schodech vyšlápnout i vy.

Střed Omiše tvoří náměstíčka s kamennými domy spojenými křivolakými uličkami. Zde v minulosti probíhal a stále probíhá veškerý život. Přímo v Omiši, při ústí řeky Cetiny do moře, leží rozlehlá pláž z jemného písku, která je přes kilometr dlouhá. Pozvolný vstup do moře je ideální pro rodiny s malými dětmi. Pláž byla již několikrát oceněna Modrou vlajkou, což je mezinárodní ocenění za vysoký standart pláží. U hotelu Brzet, na jižním okraji města, naleznete pro změnu velmi hezkou oblázkovou pláž, opět s příjemným povlovným vstupem do moře.

Pokud budete chtít zažít na dovolené i trochu adrenalinu, vydejte se na rafting divokou částí jedné z nejpůvabnější řek Chorvatska, na řeku Cetinu. Za zmínku stojí i výborné horolezecké možnosti s různými stupni obtížnostmi v okolí Omiše.

Po dni strávené na pláži zavítejte večer do jedné z nespočtu restaurací, barů a diskoték. Ochutnejte chorvatskou sušenou šunku zvanou „pršut“, kterou převzali Chorvaté od Benátčanů, kteří vládli jadranskému pobřeží přes 400 let. Jeho chuť nejvíce oceníte s kvalitním červeným vínem.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *