Znojmo – Vidím tě dvojmo

Pokud máte rádi historii a současně jste i milovníky vína, určitě stojí zato navštívit Znojmo, druhé největší město Jihomoravského kraje, romanticky rozložené na levém břehu řeky Dyje, jen pár kroků od rakouských hranic. Jeho krása je podmanivá a určitě ne náhodou se již od dob Rakouska-Uherska tomuto jihomoravskému skvostu mezi městy přezdívalo „Perla jižní Moravy“.

Při vaší procházce Znojmem určitě narazíte na celou řadou jedinečných historických památek, počínaje slavnou rotundou sv. Kateřiny, Louckým klášterem nebo nádherným kostelem sv. Mikuláše, mimochodem patronem města Znojma. Protože jste zavítali do města vína, prostě musíte ochutnat místní lahodný nápoj v některé se zdejších vinoték. Pozor však, aby to nebylo jako v té písničce – Znojmo vidím tě dvojmo ….

Jedinečná Rotunda sv. Kateřiny, největší místní perla, je jedinou dochovanou částí románského knížecího hradu starobylých přemyslovských knížat z konce 11. století. Zcela ojedinělé jsou fresky zobrazující galerii přemyslovských knížat v čele s legendárním zakladatelem rodu Přemyslem Oráčem či prvním českým králem Vladislavem. Vědci se stále přou o autentičnost podob zobrazených Přemyslovců. Skutečně tak nějak vypadal Přemysl Oráč nebo je to čirá fantazie středověkého umělce?

Jen pár kroků od rotundy vás upoutá majestátnost jedné z dominant města, Kostel sv. Mikuláše. V tomto gotickém kostele, který byl budován ve 14. a 15. století, bylo po tři dny vystaveno tělo císaře Zikmunda Lucemburského, který ve Znojmě, na svou dobu v úctyhodném věku 69 let, 9. prosince 1437 skonal.

Jinou zajímavostí, o které málokdo ví, je to, že zde byl po prohrané bitvě na Moravském poli v minoritském klášteře pohřben český král a moravský markrabě Přemysl Otakar II. Až po 17 letech nechal jeho syn Václav II přenést pozůstatky svého otce do chrámu sv. Víta v Praze.

Prohlídnout si celé Znojmo, ale za dobrého počasí i vrcholky Českomoravské vysočiny nebo Pálavské vrchy či vzdálené rakouské Alpy, umožňuje výstup na zdejší dominantu centra města, Radniční věž. Byla dokončena v polovině 15. století a od té doby zde strážný ve dne i v noci sledoval město i okolí. Aby svoji službu nezanedbával, musel každou hodinu hlásit čas. V 19. století byl na věž zaveden pro větší pohodlí a lepší komunikaci telefon. Strážní služby byla na věži vykonávána až do roku 1924. A jedno malé doporučení na závěr: jestli jste si vychutnávali zdejšího výtečného vína trošku více, zůstaňte raději dole … Přece jen byste mohli z té výšky vidět Znojmo poněkud dvojmo!

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *