Znojmo (část. 2) – Město vína a okurek

Znojmo leží na samém jihu naší republiky v nejteplejší oblasti s vynikajícími podmínkami pro vinařství nebo ovocnářství a zdejší slavné okurky konzumují fajnšmekři prakticky na celém světě. Pojďte tedy společně navštívit toto okouzlující město vína a okurek, ale také spousty historických památek.

Budete-li chtít při návštěvě Znojma ochutnat zdejší výtečné víno, určitě navštivte Loucký klášter, který v minulosti patřil mezi nejvýznamnější klášterní komplexy ve střední Evropě, nabízí zajímavou prohlídku obrazové galerie, románské krypty, bednářského a vinařského muzea, štukových sálů a sklepů. Na závěr na vás čeká ochutnávka několika druhů místních vín. Rozhodně doporučujeme navštívit toto město v době některých vinařských festivalů. Takto budete moci ochutnat zdejší výborné víno a současně obdivovat romantiku starých časů v uličkách centra města.

Každý rok probíhá v polovině září Znojemské historické vinobraní, spojené s prodejem burčáku a kulturními atrakcemi po celém městě. Vinobraní připomíná návštěvu Jana Lucemburského, který do města přijel v roce 1327 zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj nachystalo bohatý program, jehož část mohou návštěvníci zhlédnout ještě dnes na vlastní oči. Bohatému kulturnímu programu dominuje průvod krále Jana Lucemburského s jeho chotí a dvořany. Že se město trefilo do zájmu návštěvníků svědčí fakt, že každoročně směřuje na toto vinobraní téměř 80 tisíc návštěvníků.

Zdejší vynikající klimatické a půdní podmínky se staly hlavní příčinou v pravdě světového úspěchu jedné místní zeleniny – znojemských okurek. Asi budete překvapeni, že tato okurka není původem ze zdejšího kraje: opat Louckého kláštera si nechal přivést z Uher semena okurek. Ne snad, že by chtěl zpestřit jídelníček řádových bratří. Má se zato, že hledal možný lék proti moru. Okurka sice na mor pravděpodobně nezabírala, ale zachutnala a tak se nakonec stejně ocitla na klášterním jídelníčku. Okurkám se začalo, ale nevydržely dlouho čerstvé. Znojemští to řešili nejdříve nakládáním do soli, nebo do octa. Brrr-to muselo být kyselé!!! Postupem času proto vymysleli ředěný octový nálev, přislazený a ochucený kořením. No a slavné znojemské okurky byly na světě.

K zajímavostem Znojma rozhodně patří i unikátní znojemské podzemí se systémem chodeb a sklepů. Byla to v pravdě jedinečná smrtonosná past pro dobyvatele, ale i bezpečné útočiště místních obyvatel. Podzemí je největším systémem chodeb a sklepů u nás. Je dlouhé téměř 27 km a má v některých místech i 4 patra. Pro zvědavé návštěvníky je připraven okruh v délce cca 1 km pod centrem města.

Novou turistickou atrakci je zajisté opravená část hradeb a středověkých věží v jižním hradebním příkopu, kam bude možné chodit i s průvodcem. Místo, dosud velice zanedbané, nabízí zajímavé pohledy na město a údolí Dyje a je v takto dochovaném stavu v České republice opravdovým unikátem. Součástí prohlídky jsou Střelniční věž v hradebním příkopu, Vlkova věž, a nové věže v jižním hradebním příkopu Psí a Prašná. Prohlídka bude začínat vždy u dominanty města Znojma, Radniční věže a povede i kolem dosud veřejnosti neznámé Psí věže.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *