Marocká Essaouira, ráj umělců i surfařů

Essaouira, dříve Mogador, je menší město na západě Maroka, na pobřeží Atlantického oceánu, asi dvě hodiny jízdy od Marakéše. Pro každého malíře je to zaslíbené město s rušnou modrou a bílou medinou, což je vnitřní opevněné město. Medina je uzavřena jakoby pohádkovými, pískově zbarvenými hradbami a impozantními kamennými branami. Za barevným přístavem se táhnou dlouhé pláže, ozdobené vlnami Atlantiku.

Essaouira je výjimečným příkladem opevněného města z konce 18. století, postaveného podle principů tehdejší evropské vojenské architektury. Od svého založení je významným mezinárodním obchodním přístavem spojující Maroko a jeho saharské vnitrozemí s Evropou a zbytkem světa.

V tomto městě se snoubí pocit evropského dědictví, dané portugalským opevněním se starobylými děly mířící neustále na moře s africkou medinou se úzkými uličkami naplněnými zpěvem místních zahalených žen. Rušná změť úzkých uliček je přeplněna obchody řemeslníků a umělců, kteří město proslavili, a příjemnými kavárnami s uvolněnou maloměstskou atmosférou. Toto vnitřní opevněné město je tak jedinečně zachovalé, že bylo zařazeno jako památka Světového kulturního dědictví UNESCO.

Zdejší pláže, táhnou se kilometry na jih, jsou jedny z nejkrásnějších v Maroku. Písečné pláže zlatavé barvy pod azurovou oblohou přechází do modrých vod Atlantiku. Je to skvělé místo, které si oblíbili zejména kiteboardisté a windsurfisté, kterým silný atlantický vítr dává téměř ideální podmínky pro provozování těchto adrenalinových radovánek.

Essaouiru můžete navštívit prakticky celoročně, avšak ideální podmínky zde najdete zejména v jarních a podzimních měsících, kdy je příjemné teplé počasí a méně přeplněné pláže. V září, nejoblíbenější měsíc pro návštěvu tohoto impozantního města, je vítr slabší, moře klidné a stále dostatečně teplé.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *