Skutečný Indiana Jones: Kdo je muž, který pro moderní svět znovuobjevil Machu Picchu?

Také vás bavily dobrodružné filmy o Indianu Jonesovi? Věděli jste, že tato postava není jen smyšlenkou filmových scénáristů, ale má předlohu i v reálném světě? Podobně výstřední archeolog skutečně na této zemi žil a vynikal nejen svou inteligencí, ale také touhou po dobrodružství.

Hiram Bingham III. (1875-1956) měl profesní dráhu předurčenou od narození. Dědeček Hiram Bingham I. (1789–1869) byl chudý misionář na Havaji, otec Hiram Bingham II. (1831–1908) vedl misijní stanici v Honolulu. Bylo tedy jasné, co by měl nejmladší z klanu se svým životem dál dělat. Tohle odhodlání mu ale vydrželo jen během dětství. Brzy zjistil, že ho srdce táhne úplně jinam.

Jedna univerzita nestačí

Učení šlo Hiramovi naprosto snadno, takže bylo jasné, že univerzita bude to správné místo, kde se uplatní a kde bude rozvíjet dál své přirozené talenty. Jedna by ale byla málo – úspěšně absolvoval nejprve na Yaleově univerzitě, poté na Kalifornské univerzitě v Berkeley a po krátké přestávce, kdy pochopil, že být pastorem není to, co od života chce, se rozhodl zdolat také Harvard, což se mu samozřejmě podařilo.
Na studiích se seznámil také s Alfredou Mitchellovou, vnučkou Charlese Tiffanyho, což byl zakladatel bohaté klenotnické firmy Tiffany. A netrvalo dlouho a dva mladí zamilovaní lidé se spolu vzali.

Hiram na Harvardu dokončil studia v roce a 1905 a ihned se uchytil jako profesor. Nejprve učil na Harvardu a pak to přes Princeton, kde byl mimochodem asistentem profesora Woodrowa Wilsona – budoucího amerického prezidenta, vzal na Yale, kde se stal průkopníkem výzkumu a výuky jihoamerické historie.

Jenže jeho dobrodružné srdce na univerzitě v teplé kanceláři trpělo. Chybělo mu vzrušení, nebezpečí a nové výzvy. Když se tedy dozvěděl, že někde vysoko v Andách se má skrývat ztracené město posledních Inků, rozhodl se ho najít, a to i přesto, že o archeologii měl jen velmi vágní znalosti.

Výprava do And

Necelý měsíc po zahájení cesty se náhodou dal do řeči s jedním místním rolníkem, který mu vyprávěl o rozlehlých zříceninách na nedalekém hřebeni. Hiram zavětřil příležitost a trval na tom, aby se celá skupina na toto místo co nejrychleji vypravila. Jenže počasí nebylo zrovna dobré a rolníkovi se nikam nechtělo. Nedočkavý Bingham ale nechtěl čekat a slíbil rolníkovi čtyřnásobek jeho běžného denního výdělku.

Na výpravu se mu ale nepodařilo přesvědčit nikoho dalšího ze skupiny, která byla pobytem v nehostinném prostředí již dost vyčerpaná. Proto vyrazil sám, pouze v doprovodu rolníka a tlumočníka. Přestože byl výstup opravdu namáhavý, během několika hodin dorazili na hřeben. Objevili trosky, které byla po staletí zakryté mechem a stromy, ale na několika místech se mezi popínavými rostlinami daly zahlédnout žulové stěny. Hiram ihned věděl, že se mu podařilo objevit něco výjimečného.

Machu Picchu znovu objeveno

V následujících letech tu s podporou Yaleovy univerzity a National Geographic Society vedl rozsáhlé vykopávky. Jenže po několika letech jej místní úřady obvinily z porušování zákonů a musel odjet a nikdy už se na místo nevrátil. Pro moderní svět však znovuobjevil jedno z nejnavštěvovanějších míst Jižní Ameriky, Machu Picchu.

Zde však jeho úžasné dobrodružství ani zdaleka nekončí. Rozhodně se nevrátil k usedlému životu akademika. První světová válka jej přiměla nastoupit do armády a stát se pilotem. Sloužil v Letecké sekci Spojovacího sboru a v Armádní letecké službě, a také zorganizoval v USA první školu vojenského letectva a pozemní výcvik leteckých kadetů na univerzitách.

Další příležitost mu nabídla druhá světová válka, během které sloužil ve výcvikových střediscích Námořnictva Spojených států. A mezi válkami se dokonce stihl prosadit v politice. V roce 1922 se stal zástupcem guvernéra Connecticutu, o dva roky později byl dokonce zvolen guvernérem. Na guvernérském křesle se však doslova ani nestihl ohřát, jelikož senátor Frank B. Brandegee spáchal sebevraždu v koupelně svého domu a Hiram byl po jednom dni ve funkci guvernéra zvolen na jeho místo.

Machu Picchu se stalo jednou z největších turistických atrakcí na jihoamerickém kontinentu a Hiram Bingham je stále uznávám jako člověk, který sídlo objevil pro světovou veřejnost. A to i přesto, že později byly objeveny mapy z 19. století, které údajně zachycují umístění tohoto inckého města. Cesta od řeky Urubamba k Machu Picchu se na jeho počest nazývá Hiram Bingham Highway.

Peru se dlouho snažilo o vrácení přibližně 40 000 artefaktů, které Bingham odvezl z Machu Picchu. Původně se podařilo uzavřít určitou dohodu mezi Yaleovou univerzitou, ale jednání nakonec ztroskotala na počtu předmětů, jejichž vydání peruánská vláda žádá. 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *