Jak být na cestách vždy v bezpečí: Důležité tipy pro sólo cestovatelky

Jednou z nejčastějších otázek, které mají ženy cestující samy, je, jak zůstat v bezpečí a užívat si cestování skutečně bez obav. Možná jste od své rodiny a přátel slyšely hororové příběhy z cestování, možná vás naplňuje úzkost ze strachu, že budete příliš na očích, nebo prostě jen chcete být co nejlépe připraveny na jakoukoli situaci. Faktem ale je, že svět není tak zlověstný, jak se může zdát z médií. Stačí jen trocha průzkumu a plánování a budete dobře připraveni na to, abyste byly v co největším bezpečí a cestu si skvěle užily.

Zůstaňte v kontaktu

Vždy informujte alespoň jednoho přítele nebo člena rodiny o tom, kde se nacházíte, a pravidelně se jim ozývejte. Ačkoli kontrolu lze snadno provést, pokud pravidelně zveřejňujete příspěvky na internetu, je také chytré předat adresu ubytování a číslo letu konkrétní osobě doma, mimo dosah sociálních médií.

Důkladně si prozkoumejte cílovou destinaci

Než přistanete v cílové destinaci, vždy se ujistěte, že víte, co je a co není v místních zvyklostech a zákonech. Zjistěte, kde jsou bezpečnější části města a kde byste se po setmění neměli pohybovat. Zjistěte, jaká gesta jsou považována za uctivé a jaká za urážlivé, seznamte se s dopravním systémem a zjistěte, jaká je politická a náboženská situace v regionu.

Pijte zodpovědně

Ochutnávka místních alkoholických nápojů může být skvělým způsobem, jak prozkoumat danou destinaci, ale je také dobré dodržovat střídmost při pití alkoholu. V cizí zemi a cizí kultuře je důležité udržet si bystrou mysl. Než si dopřejete alkohol, nezapomeňte také zjistit, jaké jsou místní zákony týkající se pití alkoholu.

Oblékejte se jako místní

Mělo by být samozřejmé, že to, co je v jedné zemi obecně považováno za vhodné oblečení, v jiné zemi nemusí být přijímáno pozitivně. A to platí zejména pro ženy. Zjistěte si, jaké jsou v dané destinaci normy oblékání, a vezměte si s sebou alespoň několik kousků, které jim vyhovují. Po zbytek pobytu můžete také nakupovat oblečení na místě – nejenže se tak můžete ještě více začlenit do společnosti, ale oblečení je také skvělým suvenýrem z cest.

Zakupte si cestovní pojištění

V cestovatelské komunitě platí odvěké rčení, že pokud nemáte peníze na cestovní pojištění, pak nemáte peníze na cestování. Cestovní pojištění vám může zachránit život, pokud se dostanete do nebezpečné situace, může krýt vaše zavazadla v případě, že se ztratí, a může krýt vaši elektroniku, pokud vám ji náhodou někdo ukradne.

Udržujte drahé předměty skryté

Pro běžného cestovatele je dobrým pravidlem nebrat si s sebou nic, co by vám velmi chybělo, kdybyste o to přišli. To se týká drahých šperků a všeho, co má sentimentální hodnotu. Přesto je cestování s cennostmi téměř nevyhnutelné, protože většina cestovatelů s sebou dnes vozí alespoň chytrý telefon, fotoaparát, čtečku a notebook (nebo tablet). Při cestování z místa na místo mějte cenné předměty vždy u sebe v bezpečném denním zavazadle a pokud možno se jimi nikde nechlubte.

Naučte se základní slova v místním jazyce

Než dorazíte do cílové destinace, procvičte si některá klíčová slova v místním jazyce. Kromě základních “ahoj”, “nashledanou”, “ne”, “prosím” a “děkuji” je vnodné naučit se také některé fráze, o kterých víte, že se vám budou na cestě hodit, například “Kde je autobusová zastávka”, “Mluvíte anglicky” a “Jsem alergický na…”.

Digitalizujte své dokumenty

Od pasu, řidičského průkazu, potvrzení o rezervaci, cestovního pojištění a dalších dokumentů se vždy ujistěte, že máte záložní kopie svých dokumentů bezpečně uložené online. Pokud z jakéhokoli důvodu dojde ke ztrátě, krádeži nebo poškození vašich dokladů, může vám záloha zachránit život. Je možné také nechat jejich kopii u někoho důvěryhodného doma. Může se vám to velmi hodit ve chvíli, kdy třeba přijdete o všechna svá zavazadla, což se může stát poměrně jednoduše.

Důvěřujte svému instinktu

Když jste na cestách samy, důvěra v intuici a souznění s vlastními pocity se přirozeně zostří a zvýší. Ať už se cítíte nesvé s bezohledným taxikářem, rozhodnete se být opatrní s novou skupinou přátel nebo se necítíte dobře, když přijmete drink od muže v baru, důvěra ve svou intuici vám může pomoci zajistit bezpečnost. Samozřejmostí je také neporušovat bezpečnostní zásady, které byste měly dodržovat nejen na cestách, ale i doma. To znamená třeba to, že skutečně není bezpečné přespat u někoho, s kým jste se sotva seznámily nebo nechat svůj drink bez dozoru ležet na baru a jít tančit.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/safety-tips-solo-female-travelers
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Vlad Kovriga: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/drevo-krajina-moda-osoba-714063/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *