Co vás naučí cestování o samotě? Zkusit by to měl každý

Cestování s partnerem nebo přáteli může být zábavné, ale cestování na vlastní pěst má něco do sebe. Když budete mít více času na přemýšlení, možná budete překvapeni, co všechno se dozvíte. Tady je sedm věcí, které se můžete naučit, když zkusíte cestovat sami. Není třeba se ničeho bát – pokud se dobře připravíte, není žádný důvod myslet si, že by to muselo být nebezpečné.

1. Můžete poznat místní obyvatele na osobní úrovni

Když cestujete s ostatními, soustředíte se na trávení času s nimi – ne na poznávání nových lidí. Možná vás nenapadne povídat si s přátelskými místními obyvateli nad rámec základní domluvy, nebo se vám nebudou věnovat, pokud uvidí, že jste zaneprázdněni svými společníky. Když jste sami, vaše mysl se může volně zajímat o lidi kolem vás a je pravděpodobnější, že se s vámi lidé budou chtít více bavit, když bude patrné, že vás neruší.

2. Na cestě si snadno najdete přátele

Když cestujete sami, je také snazší získat přátele. Nebudete se řídit rozvrhem nikoho jiného, takže můžete zajít na oběd nebo na skleničku s kýmkoli, koho potkáte, kdykoli se vám to bude hodit a na jakkoli dlouho budete chtít. Třeba si najdete přátele na celý život, nebo dokonce životního partnera.

3. Čas strávený o samotě je zdravý

Další věc, kterou se naučíte i díky cestování o samotě, je, že je zdravé být sám. Když jste daleko od potřeb a očekávání ostatních lidí, můžete se uvolnit. Naučíte se mít rádi svou vlastní společnost a umět sami se sebou dobře vycházet a mít se rádi. Když si dokážete užít čas strávený sami se sebou, zvýší se vám také sebevědomí, což z dlouhodobého hlediska snižuje stres a zvyšuje štěstí!

4. Můžete být, kým chcete!

Když už mluvíme o nulových očekáváních, když cestujete sami, platí také, že díky tomu můžete být, kým chcete. Nemusíte si vymýšlet úplně novou osobnost, ale můžete se svobodně odvázat, jíst, co chcete, aniž by vás někdo kritizoval, nebo si vybrat aktivity, které vás skutečně baví – třeba jen sedět na pláži a číst si knihu, místo abyste se plahočili za aktivnějšími společníky.

5. Je to posilující zážitek

Když cestujete sami, nemůžete se spoléhat na to, že někdo jiný přečte mapu nebo za vás vyzvedne nezbytné věci. Všechno musíte zvládnout sami. Velmi rychle však zjistíte, že se dokážete postavit na vlastní nohy a všechno si zařídit sám. Tím, že budete sami plánovat a starat se o sebe, zjistíte, že odjíždíte silnější, sebevědomější a s jistotou, že dokážete být soběstační. To je pro život velmi důležité uvědomění.

6. Čelit svým obavám není tak děsivé, jak se zdá

Samozřejmě, že když si musíte všechno vyřešit sami, můžete pociťovat úzkost. Možná budete nervózní z rozhovoru s cizími lidmi; možná se budete cítit nesví sami v restauraci nebo v muzeu. Od malých obav až po ty velké, jakmile se jim rozhodnete čelit, zjistíte, že jste schopnější, než jste si mysleli! Věci se rychle stanou méně děsivými, jakmile se jim postavíte čelem. Tak to zkuste i vy!

7. Poznáte, co vlastně máte rádi a co ne

Sólo cestování vám dává svobodu experimentovat a zjistit, co máte a nemáte rádi. Bez obav, že někoho urazíte nebo způsobíte rozpaky, můžete vyzkoušet cokoli a vytvořit si vlastní upřímný názor než být ovlivňován někým jiným. Cestování o samotě se může zdát děsivé, ale čas strávený se sebou samým vám může přinést mnoho užitku. Pokud o sólo cestě uvažujete, rozhodně se není čeho bát. Je to dobrodružství, na které budete celý život vzpomínat.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/lessons-learned-from-traveling-solo
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Bazil Elias: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-osoba-relaxace-sezeni-2612228/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *