Objevte méně známé pláže na východě Evropy. Najdete zde jedinečnou krásu a klid

Toužíte po klidném letním odpočinku? Vynechejte přeplněná středomořská letoviska a raději vyhledejte skryté poklady ve východní Evropě, které jsou ještě do znační míry turisty neobjeveny a budete si zde moci užít skutečné sourkomí. Od tyrkysových vod Jadranu po úchvatné pobřeží Černého moře – tento přehled odlehlých pláží a tajných ostrovů vám bude připadat jako dovolená z jiného světa. Najdete zde klidné letní útočiště a odhalte tyto nenápadné skvosty dříve, než je zaplaví davy tursistů.

Pláž Gipje, Albánie

Jedná se o jednu z nejlepších pláží východní Evropy. Pláž Gipje se nachází mezi plážemi letovisek Drymades a Himara a sdílí svůj úsek pobřeží s některými z nejoblíbenějších pláží Albánské riviéry. Přesto zůstává Gipje blaženě nedotčená stále se rozrůstající zástavbou nových hotelů a resortů. Možná je to tím, že pláž je ukrytá v horském kaňonu a vyžaduje pěší túru, takže je tu klid i uprostřed léta. I přes svou odlehlost zde najdete základní vybavení, jako jsou lehátka a slunečníky, a také auto s občerstvením a nápoji. Díky teplé křišťálově čisté vodě, jemným bílým oblázkům a impozantním skalním útvarům tyčícím se do výšky 70 metrů si zde užijete skutečně idylický kousek albánské riviéry.

Pokud máte slabší vůz, budete jej muset zaparkovat asi 2,5 km daleko a zbytek cesty, která zabere 30-45 minut, dojít pěšky. Nezapomeňte si s sebou vzít hotovost na zaplacení parkovného. Pokud máte vůz 4×4, můžete se dostat až přímo na pláž, ale buďte opatrní, polní cesta může být úzká, nebezpečná a nemá svodidla. Zejména při horším počasí ji raději neriskujte ani se silným autem.

Zátoka Grama, Albánie

Zátoka Grama je jednou z nejkrásnějších albánských pláží s průzračnou vodou, fantastickými skalními útvary a zlatavě bílým pískem. Nachází se o něco severněji na albánském jónském pobřeží poblíž zátoky Grama, která je obklopená vysokými skalnatými útesy. Tato skrytá pláž, nedotčená masovým turismem, nabízí křišťálově čistou azurovou vodu, která může konkurovat těm nejlepším řeckým lokalitám. Zátoka se nachází na území národního parku Llogara a mořského parku Karaburun-Sazan a představuje chráněné prostředí, které slouží jako útočiště pro divokou zvěř, včetně jednoho z nejvzácnějších druhů tuleňů, tuleně středomořského.

Přístup k zálivu je jedním z důvodů, proč je tak nedotčený: je dostupný pouze lodí nebo náročnou pěší túrou, přímo k pláži nevedou žádné cesty vhodné pro auto nebo kolo. Doporučujeme využít lodní spojení z Dhermi. Věřte nám, že vaše úsilí dostat se k tomuto exkluzivnímu skvostu bude náležitě odměněno.

Pláž Mogren, Černá Hora

Pláž Mogren je nádherná zátoka tvořená dvěma plážemi, které jsou odděleny skalnatým výběžkem. Na skalnatých útesech, které obklopují tyto krásné východoevropské pláže, roste bujná vegetace a najdete zde mnoho krásných a jedinečných květin.

Po pobřeží se dostaneme na podmanivou Budvanskou riviéru. Zde se nedaleko Starého města nachází pláž Mogren, pojmenovaná po španělském námořníkovi, který zde údajně ztroskotal. Myslíme si, že musel být poměrně příjemně překvapen, když narazil na tak krásné místo se zlatavým pískem a bujnou středomořskou vegetací.

Pláže Mogren jsou propojeny tunelem ve skalách, který připomíná jeskyni. Mogren působí jako tajná zátoka, přestože se nachází jen kousíček od rušného letoviska Budva. Pokud máte rádi trochu adrenalinu, můžete si užít skok do moře z 15 metrů vysokého skokanského místa Shark’s Rock cliff.

Z budvanského starého města je to sem pěšky jen asi 150 metrů. Půjdete vyhlídkovou cestou po úzké pěšině kolem hotelu Avala a poté po betonovém chodníku podél strmých útesů. Že jste dorazili do Mogrenu, poznáte, až uvidíte slavnou sochu tančící dívky. Na první pláži je více možností k občerstvení a zapůjčení lehátek, zatímco druhá část pláže, přístupná tunelem, nabízí klidnější atmosféru a bývá méně zaplněná. 

Pláž Pasjaca, Chorvatsko

Pláž Pasjaca, která se nachází ještě dál na stejném pobřeží a je sevřená pod typickými chorvatskými strmými útesy, je rozkošnou malou pláží, která je těsně přitisknutá ke skalám. Ačkoli tato oblázková pláž nemá žádné vybavení ani stín, má divoký a neobjevený půvab, nemluvě o idylických tyrkysových vodách Jadranu. Pláž Pasjaca se nachází jen kousek od půvabného letoviska Cavtat a je skvělou volbou pro ty, kdo preferují něco rustikálnějšího, divočejšího a neobjeveného.

Saharun, Chorvatsko

Tuto krásnou zátoku najdete na jednom z tajných ostrovů zadarského souostroví. Dobře, není tak úplně tajný, ale opravdu tak působí, když ho srovnáte s přeplněnými letovisky na jihu země. Tato odlehlá pláž, která se pyšní křišťálově čistou vodou, okouzluje návštěvníky svým karibským půvabem a vybízí k tomu, abyste zde strávili neobyčejný den plný odpočinku a klidu.

Saharun je snadno dostupný 80minutovou plavbou lodí ze Zadaru na ostrov Dugi Otok a jeho odlehlá poloha zaručuje, že se zde nebudete tísnit s žádnými davy turistů. V poklidu tak můžete odpočívat a užívat si letního slunce.

Pláž Bolata, Bulharsko

Pláž Bolata se nachází v malebné enklávě a je jedním z nejlépe střežených tajemství severního Bulharska. V této klidné zátoce, která je oblíbena zejména místními obyvateli a jen zřídka se sem jezdí turisté, najdete skutečně autentickou lokální atmosféru, kde se snoubí neuvěřitelná příroda s pohodovou plážovou atmosférou. Bolata se nachází v přírodní rezervaci Kaliakra a je vhodná také pro milovníky krásné přírody a ptáků. Tento písečný půlkruh, chráněný vlnolamy, nabízí jedinečný zážitek z pobřeží a je jednou z nejunikátnějších pláží východní Evropy. Nezapomeňte si s sebou přibalit dostatek svačiny a vody – mohou zde být prodejci občerstvení, ale zázemí je zde poměrně omezené a záleží na ročním období a počasí.

Na pláž Bolata můžete přijet přímo autem a zaparkovat podél silnice, někteří lidé však parkují i přímo na pláži.

Vydejte se méně vyšlapanými cestičkami a prozkoumejte tyto krásné pláže ve východní Evropě. Nejenže se vyhnete spoustě lidí na známějších místech, ale také to bude mnohem efektivnější volba pro vaši peněženku. Tyto pláže vám nabídnou to, co jinde nenajdete – menší vytíženost, úchvatnou přírodu a možnost užít si relax na pláži skutečně nerušeně a poklidně.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/eastern-europe-beaches/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Esther Höfling: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-krajina-plaz-dovolena-17738486/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *