Cinque Terre, část 2. – vesničky jako z pohádky

V našem pokračování povídání o nádherném italském pobřeží, Cinque Terre, se podrobněji podíváme na jednotlivé rybářské vesničky této oblasti, které byly po staletí dosažitelné jen po moři nebo pomocí sítě stezek pro muly, které procházely po pobřeží. Tyto staré stezky zvané sentieri jsou dnes již z větší části dlážděné a jsou jedni z nejkrásnějších turistických cest v Evropě, vhodných pro pěší turistiku.

Největší a také nejmodernější z pěti vesniček, které tvoří oblast Cinque Terre, je Monterosso al Mare. Je současně i nejsevernější zastávkou při putování touto pohádkovou oblastí. Právě sem jezdí nejvíce turistů. Jednak je vesnička nejsnadněji dostupná a hlavně proto, že zde najdete krásné písečné pláže. Velkou místní atrakcí jsou obří sochy, zasazené do skal.

Jediným přírodním přístavem celé oblasti se může chlubit dech beroucí Vernazza. Právě v ní uslyšíte na každém kroku z úst turistů výrazy jako „bella bellisima“ nebo „primissima“. Bývá označována jako nejkrásnější, nejmalebnější a nejrozkošnější vesničkou celé oblasti Cinque Terre. A to už je opravdu co říct!  Romantiku ještě podtrhuje místní středověký hrad s mohutným opevněním a strážními věžemi, který se hrdě vypíná nad vesničkou. Při návštěvě vesničky určitě nevynechejte kapli Panny Marie z Regia se slavnou Africkou Madonou, nazývanou také jako černá Panna Marie.

Nejmenší vesničkou je Corniglia. Leží na skalním útesu ve výšce 100 metrů nad mořem. Proto bývá označována jako Orlí hnízdo Cinque Terre. Jediným způsobem jak se z nádraží ve vesnici dostat k moři na pláž je sešplhat po neuvěřitelných 380 schodech. Kdybych si ale měl zvolit, kde se vykoupat, určitě by zvítězila právě Corniglia. Vesnička totiž nemá žádný přístav, zato disponuje překrásnou pláží naprosto přírodního charakteru.

Další, jakoby pohádkovou vesničkou, zasazenou na skalní útes je Manarola. Často je nazývaná jako nejbarevnější místo v Itálii a to díky těsně vedle sebe postaveným domkům v zářivých pastelových barvách. Manarola, nejstarší místo celé oblasti, byla turisty objevena až nedávno a proto je to z převahou nejklidnější místo Cinque Terre. V minulosti byla vesnička tak odříznutá, že místní starousedlíci používají vlastní dialekt. Tato vesnička je tak jedinečná, že se dostala jako kulisa do jedné počítačové hry.

Nejvýchodněji položená vesnička v Cinque Terre je Riomaggiore. Pestrobarevné domky jakoby zaklíněné do strmých svahů nad malebným přístavem doslova berou dech. Právě zde začíná slavná stezka Milenců, asi jedna z nejkrásnějších pěších cest v Evropě. Ta končí v sousední Maranole.

Příště, v poslední části povídání o Cinque Terre se zastavíme u místní gastronomie a povíme si, co vám zdejší výborná kuchyně může nabídnout.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *