Čtečka nebo klasická kniha? Vědci mají jasno, co je pro náš mozek lepší

V posledních letech se staly velmi populární čtečky knih. Díky nim si můžete na dovolenou vzít třeba celou knihovnu, a přitom nebude vážit víc než pár set gramů. Je ale čtení digitalizovaných knih stejné, jako když si vezmete do ruky papírovou knihu? I když mají obě knihy stejný počet slov a naprosto totožný obsah, vědci odhalili, že po přečtení z nich máme jiný pocit. Jak je to možné?

Pro většinu z nás už je čtení digitálních textů zcela běžné a možná jej dokonce provádíme daleko častěji, než že bychom v ruce drželi klasickou knihu na papíře. Kromě čteček totiž konzumujeme text také z počítačových monitorů, tabletů či telefonů, naše oči brouzdají po emailech článcích a někdy i celých knihách.

V čem je to jiné, než když si vezmeme knihu z papíru? Vědci již řadu let bádají nad tím, proč našemu mozku daleko lépe vyhovuje klasická kniha oproti té digitální.

Lepší soustředění

Významným důvodem je především naše schopnost soustředění. Digitální svět totiž nabízí tolik lákadel – jsou to různé reklamy, nová oznámení a zprávy, které neustále potřebujeme kontrolovat. Naše mysl je neklidná a často přeskakuje od tématu k tématu, což rozhodně kvalitu čtení a prožitek z něj nezlepšuje.

Již několik studií dokázalo, že při čtení na elektronických zařízením dvě třetiny lidí ztrácí pozornost už po pouhých 10 minutách. Naše mysl pak musí přepnout na tzv. multitasking. Na čtení se tudíž nedokážeme tak dobře a nerušeně soustředit, čímž požitek z četby upadá.

Klasický text čteme více do hloubky

Je dokázáno, že digitální text čteme rychleji. Zároveň ale vědci odhalili, že jej také skenujeme očima dost povrchně. Jsme totiž zvyklí přikládat digitálnímu obsahu menší důležitost. A knize nebo textu v digitální podobě věnujeme stejnou pozornost jako sociálním sítím, sportovním výsledkům nebo titulkům zpráv.

Prostě vše prolítneme očima, abychom toho stihli co nejvíc. Ale možná nám při tom unikne spousta podstatných informací. Když se během experimentu dávali studentům otázky k přečtenému textu, ukázalo se, že hlavní smysl pochopili všichni. Ti, co četli text vytištěný, však pochytili mnohem víc detailů – protože textu věnovali hlubší pozornost a četli s větším zaujetím. Správně porozumět těžkému digitálnímu textu je složitější, ale je jen otázkou času, kdy se nám i v tomto podaří zlepšit se a dosahovat podobných výsledků jako při klasickém textu.

Snazší úvahy

Se dvěma typy čtení, povrchnějším a hloubavějším, jsou v souladu i dva typy myšlení. Pomalé analytické, které opakem rychlého a intuitivního uvažování. Právě druhý případ je typický pro prostředí internetu – rychle hledáme ty nejpodstatnější informace a snažíme se je promptně vyhodnocovat.

Pokud ale chcete umět kriticky přemýšlet, je nutné nad věcmi přemýšlet pomaleji a více do hloubky. Toho nejsnadněji docílíme právě čtením složitějších textů, které nejsnáze zvládneme v tištěné podobě. Proto není náhodou, že děti, které čtou klasické knihy, v průměru dosahují lepších studijních výsledků.

Lepší paměť

Když čteme na počítači, z tabletu nebo telefonu, text si postupně posouváme, různě upravujeme apod. Tím ale bereme našemu mozku možnost zařadit si jej prostorově. Při čtení klasické knihy naopak vnímáme knihu a její jednotlivé stránky jako celek. Víme snadněji, co bylo napsáno nahoře, co dole, vpravo či uprostřed a vše si snadněji ukládáme do paměti. Když se však text posouvá a stránka neustále mění, o tuto možnost přicházíme a paměť má o jednu pomůcku méně. Dokonce i obracení stránek má pro náš mozek význam a pomáhá mu třídit si informace a lépe obsah zpracovávat.

Rychlejší spánek

Když čtenáři digitálních zařízení večer ulehnou, zpravidla usnou za delší dobu než ti, kteří si před spaním dopřáli pár stránek četby klasické knihy. Je to proto, že při pozorování monitorů tělo vylučuje méně hormonu melatoninu, který kontroluje spánkový cyklus. Přirozený biorytmus je tak narušen, a ráno budete ještě ke všemu i méně odpočatí a soustředění. Před spaním tedy vždy raději volte klasickou knihu a čtěte ji ideálně při světle, které obsahuje spíše žlutou složku.

Lepší pocit

Nejde jen o pocit pevné knihy v rukou či lákavou vůni papíru. Čtení klasických knih nám dodává podobné pocity jako třeba meditace. Chvíli totiž soustředíme pozornost na něco nehybného – na text, kterým nám nikam neutíká, přesuneme se do světa fantazie a myšlenek, který si dotváříme dle naší vlastní představivosti. A nic nás neruší, je nám jen dobře na duši i na těle.

Zdroj: https://www.oprahdaily.com/entertainment/books/a23390866/kindle-vs-book/

Zdroj obrázků: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář