Podivné alergie: Tělo může špatně reagovat dokonce i na vodu nebo pohyb

Alergie může být nejen velmi nepříjemná, ale také může být extrémně nebezpečná, až život ohrožující. Člověk nemusí být ale alergický pouze na trávy či stromy, existuje i řada daleko specifičtějších a zvláštnějších alergií, které se projevují nejen kýcháním, rýmou či vyrážkou, ale mohou vás i ohrozit na životě.

Alergie je v podstatě nepřiměřenou reakcí imunitního systému, která může potkat každého, a to v jakémkoli věku. Způsobuje ji nesprávná aktivace protilátek ze skupiny imunoglobulinu E vlivem konkrétního alergenu.

Slovo alergie pochází od rakouského vědce Clemense von Pirque a amerického lékaře maďarského původu Bély Schicka. Ti na začátku 20. století zaznamenali, že někteří pacienti vykazují přecitlivělost na běžně neškodné látky, a právě tento fenomén nazvali alergií. Průzkumy ukazují, že se počet alergiků pořád zvyšuje. Největší vliv na to má zejména životní prostředí a ve velkém měřítku také škodliviny v potravinách. Lékaři také upozorňují, že vliv mohou mít i nevhodné stravovací návyky a dlouhodobý pobyt v uzavřených budovách. Jaké alergie tedy nepatří mezi ty nejběžnější?

Nepříjemný chlad

Tato alergie se většinou projevuje kopřivkou, červenými skvrnami nebo otoky. Během zimních měsíců můžete touto alergií trpět i vy. U některých lidí dochází na nechráněných místech těla k tzv. chladové kopřivce. Ta se objeví během několika minut v místě podráždění a po čase zase zmizí. Pokud chlad však přetrvává déle nebo je pokožka obzvláště citlivá, může dojít až k otokům obličeje a rukou, zarudnutí či popraskání kůže. K reakci nemusí dojít pouze v zimě, může nastat také po kontaktu se studenou vodou, která spouští masivní uvolňování histaminu a dalších chemických látek. Následkem toho může dojít k velkému poklesu krevního tlaku, což může vést mdlobám, šoku, ve vzácných případech i ke smrti. U některých lidé se alergie může projevit také vodnatou rýmou. Lidé, kteří vědí, že podobnou alergií trpí, by rozhodně mráz neměli podcenit. Vhodnou prevencí je mazat se krémy proti větru a mrazu. Vyplatí se také se vyhýbat prudkým změnám teplot.

Opalování s nepříjemnými následky

Slunce může mít nepříznivý vliv na naši pokožku. Asi každému se někdy stalo, že se na slunci spálil. Většinou se ale taková nehoda dá do pár dní napravit, u některých lidí však může způsobit vážné potíže. Nejzrádnější jsou sluneční paprsky samozřejmě v létě. Alergie na slunce se projevuje už po několika desítkách minut, kdy se na kůži objeví pupínky, či dokonce mokvající boláky. Vyplatí se se sluněním začínat velmi postupně a navyšovat délku pobytu na slunci citlivě a zodpovědně. Samozřejmostí by také mělo být použití kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV faktorem. Vyplatí se také užívat beta-karoten, lykopen, vitamin E a C.

Přecitlivělost na vodu

Ano, i voda může některých lidem způsobovat potíže. Vodu k životu samozřejmě nezbytně potřebujeme, je jasné, že bez ní nedokážeme přežít. Přesto se u některých osob může objevit silná reakce na tuto čirou tekutinu. Jedná se skutečně o extrémně výjimečné případy. Vědci nicméně stále nepřišli na to, co za touto alergií vlastně stojí. Na vině mohou být například řasy nebo sinice, na které lidé mohou reagovat. K reakci dochází přibližně do pěti minut po kontaktu s vodou, a to bez ohledu na její teplotu. Možné je také to, že pokožka reaguje na minerály nebo chemikálie ve vodě obsažené. Krátce po kontaktu s vodou se objeví zčervenání kůže, které následují ošklivé puchýře.

Alergie na pohyb? Opravdu to není vtip

Budete se divit, ale skutečně se na světě nacházejí lidé, u nichž pohyb vyvolává anafylaktické reakce. Od roku 1970 se v odborné literatuře objevilo asi 1000 takových případů. Tato přecitlivělost se nejprve projevuje kopřivkou, oteklýma očima či potížemi s dýcháním. Podle studie dochází u 30 až 50 % lidí k reakci v důsledku cvičení, pokud se kombinuje s některými potravinami – nejrizikovější jsou v tomto ohledu rajčata, papriky, sója nebo ořechy. Dalším problémem může být kombinace cvičení s léky, jako je aspirin.

Alergie na sperma

Mezi netradiční alergie jistě můžeme zahrnout i alergii na sperma. Překvapivě se nejedná až o tak vzácnou alergii, může jí trpět relativně mnoho žen, dnes asi 12 % populace. Ženám způsobuje velmi nepříjemné pocity po každém pohlavním styku a je to zejména zásadní problém při snaze o početí potomka. Ženský organismus totiž reaguje na ejakulát a vytváří protilátky, které znemožňují spermiím vstoupit do dělohy a oplodnit zde vajíčko. V takovém případě je jedinou možností umělé oplodnění. U některých žen se objevují jen mírné obtíže, jiné ale mohou mít dramatickou reakci. Lékaři ale znají i případy, kdy byl i muž alergický na své vlastní sperma.

Zdroj: https://www.benenden.co.uk/be-healthy/body/worlds-most-unique-allergies/

Zdroj obrázků: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *