Capri, klenot mezi italskými ostrovy

Jeden z překrásných ostrovů, ležících v Neapolském zálivu je naprosto jedinečný. Je to ostrov Capri, místo, které si oblíbili již římští císaři, ale i požitkáři dnešních dnů. „Ostrov šťastné zahálky“ si zamiloval už první římský císař Augustus. Jeho nástupce, císař Tiberius, se zde v roce 26 usadil. Nový vzestup popularity ostrova začal v 19. století, kdy jej objevili umělci i celebrity z celého světa.

Na Capri se dostanete nejlépe pravidelnou lodní linkou ze Sorenta nebo z Neapole. Najdete zde pouze dvě větší pláže. Ta menší, Marina Piccola je soukromá a přístup na ni mají pouze hosté luxusních resortů. Tedy nic pro našince. Ty bohatě uspokojí druhá, Marina Grande, která je veřejná a leží jen kousek od hlavního přístavu ostrova. Odsud můžete navštívit jednak okolní ostrovy, ale také světoznámou Modrou jeskyni, italsky Grotta Azzurra, která je asi nejznámější atrakcí ostrova.

Ostrov láká turisty z celého světa zejména na čisté a křišťálově modré moře, bílé skály a krásnou přírodu. Nelze pominout ani místní atmosféru, jakýsi Genius Loci, který vás obklopí. Sem bezesporu patří i místní gastronomie s vynikajícími výhledy do okolí. V malých typických kavárničkách si můžete posedět u místního vyhlášeného nápoje, Limoncella. Budete-li chtít ochutnat nějakou místní specialitu, dejte si salát Caprese. Jednoduchý salát z mozzarelly, čerstvých rajčat, bazalky a olivového oleje najdete i na jídelníčku českých restaurací. Ale věřte, že v místě, odkud tato lehká pochoutka pochází, s mozzarellou místní výroby z buvolího mléka – di Bufala, poznáte ten nejlepší salát, který jste kdy ochutnali.

Z přístavu na Capri vyjedete lanovkou ke středobodu ostrova, náměstí Umberta I., které je ale v celém světě známé jako Piazzetta, nazývané také salonkem světa. Prý se na tomto malém náměstíčku nechal alespoň jednou v životě vidět každý slavný umělec, filmová hvězda, operní diva, politik, designér nebo spisovatel.

Až budete na ostrově Capri hledat historická či zajímavá místa, určitě nezapomeňte na Augustovy zahrady. Nacházejí se jen kousek pěšky od Piazzetty. Terasovité zahrady se spoustou druhů květin a dřevin nabízejí překrásné výhledy do okolní krajiny. Rozhled z této oázy klidu je neskutečný. Můžete vidět horu Monte Solaro, záliv Marina Piccola nebo známé Faraglioni, samostatně stojící skály v moři.

A na závěr jedna pikantnost: Možná vám to bude připadat podivné, ale kromě romantických soch zdobí zahrady od roku 1968 i socha V. I. Lenina, který zde roku 1908 navštívil svého přítele Maxima Gorkého. Jedná se unikát nejen na území Itálie, ale asi i v celé západní Evropě.

Tip: Jak se naučit italsky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *