Milujete místa opředená tajemstvím? Pak musíte navštívit skotskou Fingalovu jeskyni

Pokud máte rádi tajemná místa, kde se potkává nádherná příroda s magickými legendami, pak by vaší pozornosti rozhodně neměl uniknout tento jedinečný geologický útvar, který je znám jako Fingalova jeskyně. Najdete ji na skotské ostrově Staffa, a i to je možná důvod, proč nepatří k nejnavštěvovanějším památkám ve Skotsku. Není totiž tak snadno dostupná jako jiná populární místa.

To, co je na ní nejzajímavější, jsou pravidelné čedičové sloupy, které ji obklopují. Geologicky se jedná o stejný útvar jako o mnoho známější Obrovo schodiště v Severním Irsku. Obě památky navíc spojuje tajemná legenda.

Co legenda praví

Legenda hovoří o tom, že Fingalova jeskyně i Obrovo schodiště byly kdysi propojeny jedním velkým chodníkem. V příběhu vystupuje udatný irský válečník Fionn mac Cumhail, který je obrem. Jiným skotským obrem byl tento válečník údajně vyzván k souboji, a proto Fionn postavil tento obrovský chodník přes moře, který by oba protivníky spojil.

V 18. století pak vznikla skotská báseň, ve které už Fionn nese jméno Fingall, a tak když byla později jeskyně znovuobjevena britským přírodovědcem Josephem Banksem, vysloužila si jméno Fingalova jeskyně.

Kde se historie snoubí se současností

Tuto majestátní jeskyni najdete na jednom z ostrovů, který patří k Vnitřním Hebridám a podle vědců je stará až 50 milionů let. Vznikla pravděpodobně sopečnou aktivitou, která v těch místech byla před více než 50 miliony let zcela běžná. Láva tuhla dotekem se studenými vodami oceánu a postupně utvořila tento jedinečný útvar.

Fingalova jeskyně je vysoká asi 22 metrů a až 82 metrů hluboká. Díky čedičovým sloupům patří bezpochyby k jedněm z nejkrásnější jeskyní na světě. Jeskyně má také prazvláštní a magickou akustiku, která inspirovala nejednoho umělce. Například německý skladatel Felix Mendelssohn-Bartholdy napsal na motivy této jeskyně dílo zvané Hebridy, které se někdy uvádí jako Fingalova jeskyně.

Jak se k jeskyni dostat

Pokud jsme vás již dostatečně nalákali a návštěvu této krásné přírodní památky plánujete, pak vězte, že ostrov Staffa není obydlený a k jeskyni se dostanete pouze na výletní lodi s dalšími turisty. Malinko tedy přijdete o kouzlo této jeskyně, protože se o něj pravděpodobně budete muset podělit s mnoha dalšími lidmi, ale přesto to stojí za to. Na ostrově také můžete zahlédnout kolonii papuchalků, což jsou zajímavý a vzácní ptáci, kteří potěší i ty, které ornitologie příliš nezajímá.

Pokud se vám až na ostrov nechce, můžete se projet jen lodí okolo. Takových vyhlídkových plaveb je celá řada a navíc můžete uslyšet řadu zajímavostí, které se jinde nedozvíte. Vybírejte ale den se slunečným počasím a jasnou oblohou, aby vám krása jeskyně nezůstala skryta v mlze.

Lodě vyjíždí (mimo jiné) z vesnice Iona, která je vzdálena přibližně 5 hodin cesty od Glasgow. Už asi tedy tušíte, že to není zrovna výlet na odpoledne a na návštěvu si budete muset vyhradit celý den a nejlépe přespat někde v okolí. Na druhou stranu, budete mít možnost objevit část Skotska, která není mezi turisty tolik populární. Jen málokdo z “obyčejných turistů” se podívá právě na Hebridy. A i díky tomu má toto místo nezapomenutelnou atmosféru a žije zde řada druhů, které zalidněnější lokality již opustily.

Na Hebridech můžete navštívit i jiná zajímavá místa a několik dní zde pobýt. Určitě nebudete litovat, a to zvlášť tehdy, pokud jste již Skotsko dříve navštívili a nyní chcete objevit něco nového. Obtíže s dopravou budou bohatě vyváženy krásou přírody i přívětivostí místních lidí, kteří vám vždy rádi poradí, kam jít a co dělat.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *