Ostrov Srí Lanka uspokojí dobrodruhy, milovníky surfování, příznivce relaxace i dobrého jídla

Zaslechli jste o Srí Lance a začínáte přemýšlet, že byste tento jedinečný ostrov navštívili? Nevíte však, co na vás na Srí Lance čeká? Pokračujte ve čtení a dozvíte se vše, co potřebujete k pobytu na Srí Lance vědět.  

Srí Lanka

Srí Lanka je samostatným ostrovním státem, který leží jihovýchodně od jižní Indie, a to v Indickém oceánu. Zajímavé je, že v 15. století existoval mezi Indií a Srí Lankou písečný pás, který bylo možné přejít suchou nohou. Dnes již tomu tak není a pás byl rozdělen na řadu malých ostrůvků, které se nazývají jako Adamův most. Srí Lanka láká nejen milovníky klidu a relaxace, ale také dobrodruhy a osoby, které rádi objevují nové kultury.

Cesta a ceny

Na Srí Lanku se dostanete z České republiky pouze letecky. Cesta zpravidla trvá kolem 11 hodin, ale vždy záleží na délce přestupů. Pokud nepatříte mezi dobrodruhy, kteří by cestovali na vlastní pěst, obraťte se na zájezdy Srí Lanka, které zahrnují komplexní služby (cestu, ubytování i program). Abyste se dostali na ostrov, musíte zaplatit vízum 35 dolarů. Na Srí Lance je oficiální měnou srílanská rupie (LKR), která se dělí na 100 centů. Co se týká cen, je na Srí Lance obecně levněji než v České republice. Nejvíce samozřejmě zaplatíte za vstupy do památek a národních parků, proto je mnozí návštěvníci vynechají, což je ale obrovská škoda. Nejlevnější je na Srí Lance především doprava a jídlo.

Počasí

Ostrov se dá navštívit celoročně, jelikož se počasí mění region od regionu. Ideální m obdobím je však prosinec až duben. Počasí na Srí Lance je teplé, tropické s vysokou vlhkostí vzduchu, a to po celý rok. Teplota vzduchu a vody se pohybuje kolem 29 stupňů Celsia. Počasí na ostrově je samozřejmě ovlivněno monzuny, které sebou přináší déšť. Část jižní, západní Srí Lanky a vysočiny je ovlivněno monzunem od května do října. Mezi nejdeštivější měsíce patří červen a říjen. Období sucha trvá od prosince do dubna. Počasí Srí Lanka vám poskytne všechny potřebné bližší informace.

Proč právě Srí Lanka?

Přemýšlíte, proč byste měli právě na Srí Lanku vyrazit? Srí Lanka je někdy nazývána také jako perla Indického oceánu. Nabízí mnoho vyžití pro nadšené turisty a dobrodruhy, zapálené surfaře, ale také pro milovníky klidu a relaxace. Na Srí Lance na vás čekají rozhlehlé pláže, hory, historické památky, národní parky i čajové plantáže.

Co navštívit?

Za návštěvu jistě stojí srílanské národní parky. Úchvatné jsou například Hortonské pláně, Udawalawe či Bundala, ve kterých najdete spletité labyrinty vodních toků a krásných lagun. Pokud navštívíte park Yala, můžete dokonce spatřit leopardy, slony, zajímavé druhy ptáků a dokonalou přírodní scenérii.

Antické město

Jste-li milovníci historie a památek, neměli byste vynechat Polonnaruwu, tedy bývalé sídelní město králů založené v 11. století, které bylo obchodním i náboženským centrem. Nachází se v blízkosti hory Sigiriya. Zde narazíte na nespočet buddhistických památek (chrámy, sochy, královský palác, kláštery atd.). S jedním dnem si však v takto rozhlehlém archeologickém nalezišti nevystačíte. Vhodné je si návštěvu řádně rozplánovat.

Sigiriya

Již z dálky uvidíte tuto jedinečnou „Lví skálu“, která se tyčí nad zalesněnou planinou. Zajímavé je, že se v podstatě jedná o ztuhlou magmatickou zátku vyhaslé sopky. Toto místo však bylo ve své historii využíváno k mnoha různým účelům, i jako královský palác. Jedná se také o významné archeologické naleziště a prohlížet si zde při výstupu můžete nástěnné malby a kochat se výhledem do okolní krajiny.

Západ slunce

Pokud chcete zažít opravdu neopakovatelný západ slunce, zaleťte si právě na Srí Lanku. Najdete zde jednu z nejkrásnějších pláží světa, která se nazývá Unawatuna a leží nedaleko Galle. Užijte si na této pláži relaxaci a krásný západ slunce.

Doprava

Po Srí Lance je ideální přepravovat se zapůjčeným autem či motorkou. Dopřát si však můžete i jedinečné zážitky a cestovat vlakem, kterým se dobře dostanete i do vnitrozemí.

Pozorování velryb

Užít si zde můžete také pozorování velryb. Vidět zde lze dokonce plout velryby společně s delfíny. A to není vše. Kolem měst Mirrisa a Galle můžete pozorovat také plejtváka obrovského či vorvaně obrovského. Z těchto měst vyplouvají loďky na tzv. Velrybí safari, kterého se můžete zúčastnit i vy.

Čajové plantáže

Jistě jste již slyšeli o proslulém cejlonském čaji, který se pěstuje právě zde. Na vysočině se nachází rozhlehlé čajové plantáže, které vypadají při pohledu z výšky naprosto dokonale. Dopřejte si zde cejlonský čaj, posaďte se a rozhlížejte se po okolní krajině. Zažijete jedinečnou atmosféru tohoto kraje.

Gastronomie

A co si na Srí Lance dopřát k jídlu? Zdejším tradičním pokrmem je rýže a kari. I když to může znít obyčejně, rýže a připravené kari je zde opravdu delikátní. Kari se připravuje tradičně ze směsi koření, kokosového mléka, zeleniny, popřípadě masa. Srílanské kari je poměrně tekuté a je hodně podobné indickému. Přílohu tvoří tzv. sambol, směs čili, kokosu, soli a ryby, která je velmi pikantní. K jídlu se přikládá i nakládaná a vařená zelenina. Ke snídani se tradičně podává hopper, tedy palačinka z kokosového mléka a mouky. Ochutnat zde můžete i lamprais, tedy rýži s masem či zeleninou, které se připravuje v banánovém listu. Dopřejte si na Srí Lance také čerstvý kokosový ořech či skvělé ovocné džusy.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *