Jediný soukromě vlastněný ostrov New Yorku je Rat Island. Krysy zde ale nenajdete

Na ostrově, který se jmenuje Rat Island, v překladu Krysí ostrov, mnoho krys skutečně nenajdete. Ale o to zajímavější příběh si tento kousek země v New Yorku nese.

Název Rat Island je v pravdě trochu zavádějící. Mohlo by se zdát, že se jedná o nepopulární útočiště nepříliš oblíbených hlodavců, kterých na území města New York jistě žije požehnaně. Ve skutečnosti se ale zdá, že tento malý kousek půdy neobývá ani jediná krysa. To, co je na Rat Island tolik zajímavé, je spíše fakt, že je jediným ostrovem v soukromém vlastnictví na území New Yorku.

Rat Island najdete na pobřeží městské části Bronx ve vodách Long Island Sound směrem k severnímu Manhattanu. I když se jedná o ostrov, který má soukromého majitele, není to rozhodně žádná typicky dovolenková destinace. Na 2,5 akrovém území se nachází především skalnatý povrch a na nějaké hezké pláže nebo dokonce budovy můžete rovnou zapomenout. V podstatě zde můžete vidět pouze zapíchnutou americkou vlajku a také dvě cedule s nápisem “soukromý pozemek”.

Historie

Podle záznamů byl prvním vlastníkem ostrova Angličan jménem Thomas Pell, který ostrůvek koupil od domorodého obyvatelstva v roce 1654. Od té doby se předával z majitele na majitele až do konce 19. století, kdy jej odkoupilo město New York. V té době se spekulovalo o tom, že by se ostrůvek měl stát místem pro vybudování nemocnice pro pacienty s cholerou. Tato vysoce nakažlivá nemoc se totiž městem rychle šířila a nakažené bylo potřeba urychleně izolovat, aby bylo možné rozvoji nákazy zabránit. Tento předpoklad se ale nakonec nevyplnil a žádná větší budova zde nakonec nevznikla. V současnosti zde lze najít pozůstatky jedné malé budovy, která byla zničena hurikánem v roce 1938.

V roce 1908 byl ostrov opět prodán soukromému majiteli. Ostrůvek prošel rukama mnoha lidí během 20. století, ale nezdálo se, že by se na něm kdy odehrávalo něco významnějšího. Jeden z majitelů uvedl, že jej využíval jen jako skladiště. Současným majitelem je Alex Schibli (původem ze Švýcarska), který ostrov koupil za částku 176 000 dolarů v roce 2011. Schibli trvale bydlí na nedalekém City Island, a tak se svým malým ostrůvkem v podstatě přímo sousedí. Řekl prý dokonce, že je to od jeho domu takový kousek, že si jde občas zaplavat na Rat Island a zpět. Schibli prý neplánuje na ostrůvku nic budovat, ačkoliv možná uvažuje, že by změnil jeho nepříliš líbivé jméno.

Sousedství

Rat Island je jedním ze 44 ostrovů a ostrůvku, které tvoří celé New Yorské souostroví. Největším z těchto ostrovů je samozřejmě Manhattan. Ale jak je vidět, i mnohé menší a méně významné ostrůvky mají svou zajímavou historii. Například je zde Hart Island, který se nachází v blízkém sousedství s Rat Island. Ten byl kdysi domovem vězňů, kteří zde vykonávali poměrně nestandardní činnost – vykopávali hroby. Tyto hroby se nejprve využívaly jako místo posledního odpočinku pro neidentifikovaná těla a nyní zde je pohřbeno více než jeden milion těl.

ZDROJ: Wikimedia Commons

Rat Island tak bohatou a barevnou historii nemá, ale kdo ví, co s ním časem bude. Možná jej nový majitel i přes své prohlášení přeci jen k něčemu využije. Bylo by přeci škoda nechat ležet ladem byť i jen tak malou zemičku na jednom z nejpopulárnějších míst světa. New York je každoročně cílem milionů turistů a také se sem houfně stěhují obyvatelé okolních menších měst i cizinci za prací. Je to tedy zurčící metropole, která dlouhodobě bojuje s nedostatkem místa. Tak by se možná i těch pár akrů navíc mohlo nakonec hodit. Ale to je samozřejmě na jeho majiteli. Přesto je dobré vědět, že New York není jen o mrakodrapech a monumentech, ale i o těchto malých zapomenutých a přesto zajímavých místech.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *