Kde se zrodili superhrdinové? Zlatá éra komiksů začala před více než 80 lety

Komiksy se dnes nepovažují za zcela plnohodnotný druh literatury. Řada lidí by je dokonce označila za něco podřadného pro děti a mladistvé. Svého času ale komiksy představovaly revoluci v psané tvorbě, a i dnes se najdou zdařilé kousky, které se bez nadsázky dají považovat za plnohodnotné umělecké dílo. Konec 30. let přinesl Americe nejen nebývalý technický pokrok, ale také zrod jednoho z jejích typických kulturních fenoménů – komiksu. A zatímco v Evropě se komiksové příběhy točily většinou kolem událostí všedního života, Amerika na to šlo daleko ostřeji – hlavní hrdinové nebyli jen tak obyčejní smrtelníci, ale rovnou superhrdinové.

Počátky

V roce 1933 začaly kratičké stripy Funnies sestávající z několika okýnek vycházet pravidelně v novinách. Jejich vydavatel George Delacorte se je nakonec rozhodl publikovat v sebrané podobě jako Funnies on Parade. Tehdy ještě nešlo o žádný superhrdinský komiks – ale pro vývoj tohoto žánru je dost podstatný. Stanovil totiž klasický formát 5,5 × 8 palců (14 cm × 20,3 cm), který se stal následně standardem všech komiksových sešitů.

Zrod Supermana

V roce 1938 vyšlo první číslo časopisu Action Comics, s nímž spatřil světlo světa nový žánr. A prvním superhrdinou vůbec nebyl nikdo jiný než doposud populární Superman. Ten se zrodil v hlavách scenáristy Jerryho Siegela a kreslíře Joea Shustera, mladých studentů z Ohia. Ti se přitom už předtím nějakou dobu snažili prosadit svůj příběh do novin, ale nějak se jim nedařilo. Svůj návrh tedy nakonec zaslali firmě Detective Comics, která pak jako první začala vydávat samostatné sešity s dobrodružnými příběhy pro dospívající. Superman – muž z planety Krypton, nadaný nadlidskými schopnostmi – zaznamenal obrovský úspěch a firmu katapultoval na vrchol komiksového trhu, kde ji od té doby nikdo neohrozil. Zajímavostí je, že ve stejném roce na našem území začaly vznikat příběhy o Rychlých šípech.

Lidská pochodeň

Na úspěch firmy Detective Comics se snažila roce 1939 navázat společnost Timely Comics, která se později podle své nejslavnější sešitové série přejmenovala na Marvel Comics. Stala se největším konkurentem DC Comics a obě firmy si v podstatě rozdělily trh. Časopis uvedl na trh vlastního hrdinu s názvem Human Torch (neboli „lidská pochodeň“) a ten začal populárnímu Supermanovi ihned povážlivě šlapat na paty.

Batman přichází

Ale DC Comics rozhodně neusnuli na vavřínech a dále pracovali na vytváření nových a lepších příběhů pro své čtenáře. V čísle 27 Detective Comics se poprvé objevil hrdina maskovaný v netopýřím kostýmu. Od svých předchůdců se ale povážlivě odlišoval – na dráhu superhrdiny jej přivedly tragické rodinné okolnosti, a navíc neměl žádné superschopnosti, jen svůj mozek, svaly a technologie. O rok později se Batman dočkal vlastní komiksové řady a stal se vedle Supermana hlavní vlajkovou lodí vydavatelství DC Comics.

Kapitán Amerika

V roce 1940 zuřila v Evropě ničivá válka a mladý scenárista Joseph Simon spolu s nadaným kreslířem Jackem Kirbym byli znechuceni německou agresí. Pro Marvel tak vytvořili hrdinu jménem Captain America (tedy „kKpitán Amerika“), zosobnění všech národních ctností a patriotismu, který se měl nacismu postavit. A že šlo o přímou reakci na agresi Německa bylo zřejmé již z prvního komiksového dílu, ve kterém neohrožený kapitán dal pořádný výprask přímo Adolfu Hitlerovi. Premiérového sešitu se prodalo na milion kusů a zrodila se jedna z velkých komiksových legend. Ve stejném roce se na scéně objevují i Black Widow nebo Green Lantern.

Zábava pro vojáky

Během válečných let se komiksy staly oblíbeným čtením členů armády. Jejich obliba dál raketově rostla a na trh přišli noví vlastenečtí hrdinové jako Wonder Woman nebo Blackhawk, kteří měli udržovat dobrou morálku vojáků v zákopech. Válčení s nacisty na papíře představovalo pro superhrdiny povinnost. Řada armádních příruček byla následně upravena do podoby komiksu tak, aby si muži ve zbrani jejich čtení víc užili.

Konec války, konec velké slávy

Jenže konec války s sebou přinesl i úpadek komiksové kultury. Mladí muži, kteří se vrátili z bojů domů, měli většinou hodně jiné starosti než číst barevné příběhy superhrdinů a v komiksovém průmyslu zavládla krize. Zájem o komiksy rychle opadl a poslední ránu „nemravnému“ žánru (upnuté kostýmy hrdinek byly na tu dobu přeci jen odvážné) zasadilo zavedení přísných cenzurních pravidel. Komiksová tvorba se tedy přesunula spíše na okraj tvorby a přežily jen ty nejzavedenější hrdinové. Probuzení komiksového světa se odehrálo až v 60. letech, kdy přišel na svět Spiderman nebo týmové komiksy jako Fantastická čtyřka.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *