Černobyl: Město duchů čelí invazi turistů, kteří za sebou zanechávají spoušť

V posledních letech se stává moderní tzv. extrémní turistika. Jak už se dá z názvu odhadnout, nejde jen o obyčejné cestování k moři nebo za památkami, ale cílem bývají destinace, které jsou z nějakého důvodu nebezpečné, dobrodružné nebo jinak extrémní. V Evropě k nim patří například oblast okolo jaderné elektrárny Černobyl, kde došlo k tragické jaderné havárii. Toto místo láká stále víc zvědavců a město Pripjať dnes čelí další hrozbě v podobě vršících se hromad odpadků.

Ne každý si jako ideální dovolenou představí válení na pláži nebo procházky historickým centrem měst. Stále více lidí na dovolenou míří do zvláštních a netradičních destinací, kde na ně v nejlepším případě čeká i nějaký adrenalin nebo riziko. Přesně tyto podmínky splňuje i severoukrajinské město Pripjať– opuštěné „město duchů“, které ale bylo do začátku roku 1986 bohatě obydlené a žilo zde asi tolik lidí, jako například dnes v Karlových Varech. 

Místo tragédie i zmařených životů

Pripjať bylo kdysi moderní město vybudované pro rodiny zaměstnanců nedaleké jaderné elektrárny Černobyl. Ta byla tehdejší pýchou Ukrajiny a jejího technologického pokroku. To však vzalo za své 26. dubna 1986, kdy během technické zkoušky došlo k závadě a následoval mohutný požár, série explozí a roztavení reaktoru.

Všichni tuto tragickou událost známe, ale málokdo si dovede představit dopad, který to mělo na místní obyvatele. Neexistuje žádná oficiální bilance obětí, protože komunistická vláda se snažila vážnost situace i důsledky havárie ututlat. Je však jisté, že přímo při explozi zahynuli dva lidé a počet obětí v důsledku radiace se odhaduje až na čtyři tisíce. K tomu navíc dalších 50 tisíc lidí muselo narychlo opustit své domovy a začít žít někde úplně jinde – navíc často bez podpory vlády a bez informací o tom, jak vážný může být jejich zdravotní stav.

Pripjať se stala symbolem jaderné havárie. V posledních letech si ulice pokryté radioaktivním prachem oblíbili turisté a míří jich sem stále více a více. Je samozřejmě velmi silné vidět místo havárie a také sledovat, jak si vládu nad městem za ty roky opět vzala příroda. Turistika na tomto místě má však i svá negativa.

Odpadky, kam se podíváš

Turistický boom bohužel přinesl do oblasti další zamoření – tentokrát ne radiace, ale odpadem. Lidé tu po sobě ale nechávají hromady odpadu, a tak je nutné pustit se alespoň jednou do roka do pořádného úklidu, který organizuje místní skupina dobrovolníků (často bývalí obyvatelé města). Davy turistů odhazují plastové lahve, tašky, obaly od svačin a mnoho dalšího – asi jim připadá, že se to na takovém zanedbaném místě ztratí – opak je ale pravdou.

Úklid je náročný

Úklidová akce byla uspořádáno poprvé v roce 2018. Při úklidu je přitom potřeba postupovat velmi obezřetně. V pytli nesmí skončit nic, co tu obyvatelé města zanechali při evakua­ci v roce 1986. Dobrovolníci zkrátka musejí rozlišovat mezi obyčejným smetím a artefakty, které byly svědky jaderné události a k místu patří.

Problémem je i vandalismus

Kromě úklidu odpadků je nutné odstraňovat i následky řádění vandalů. Bohužel je toto místo vyhledávaným terčem různých Youtuberů, kteří pro sledovanost svých videí dokážou udělat takřka cokoliv, třeba i zničit místní památky nebo historicky cenné předměty. Do zakázané zóny se bohužel i přes pečlivou ochranu stále daří pronikat vandalům, kteří za sebou zanechávají spoušť. Život v okolí jaderné elektrárny vlastně nikdy neutichl. I přes zákaz tu zůstalo žít přibližně 150 lidí, kteří své domovy odmítli opustit. Zda se sem někdy vrátí zcela normální život, to není v tuto chvíli jasné. Zatím nad městem duchů přebírá nadvládu příroda.

ZDROJ: https://bellona.org/news/nuclear-issues/2019-06-visitors-flocking-to-chernobyl-but-is-it-safe-or-right

ZDROJ obrázků: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *