Malaga, pravý klenot Andalusie

Španělské město Malaga je klenotem Andalusie, kteří někteří odborníci považují za nejkrásnější část Španělska. Malaga patří mezi nejstarší města na světě s bohatou historií, od Féničanů, kteří město založili, přes Římany až po Araby, kteří Iberijský poloostrov dlouhý čas ovládali. Díky své poloze na jihu Španělska a stínu hor zde i v zimě teploty neklesají většinou pod patnáct stupňů. Právě odsud pochází oblíbené silné dezertní víno. Malage je i rodištěm slavných. Narodil se zde geniální malíř Pablo Picasso i španělský krasavec Antonio Banderas.

Výlet do Málagy, druhého největšího města Andalusie, je jako výprava na místo, kde je každý kout, každý dům dějinnou památností a odvypráví vám poutavé příběhy císařů a králů. Málaga byla založena již v 8. století před naším letopočtem a každá její epocha vtiskla městu poněkud jinou tvář. Výsledkem je celá řada uměleckých a historických památek. Současně s okouzlujícími plážemi a celoročně pěkným počasím patří Malaga mezi turisticky nejoblíbenějším destinacím v Evropě.

Velkou výhodou Malagy je fakt, že všechny krásy města jsou velmi blízko. Když dojedete k přístavu, máte na jedné straně pláž a býčí arénu, na druhé straně katedrálu, a za zády směrem od moře římské divadlo a za ním pevnost Alcazaba a Gibralfaro

Vám denní program může v Malaze třeba vypadat takto: Ranní stylovou snídani si dopřejte na náměstí Plaza de la Constitución. Popíjejte čerstvě vymačkaný pomerančový džus a pozorujte život v tomto pulzujícím srdci města. Během dne se zajděte podívat do muzea Pabla Picassa. V domě ve Starém městě, ve kterém dnes muzeum sídlí, se tento nejslavnější rodák z Málagy, geniální malíř a umělec Pablo Picasso, v roce 1881 narodil. Nechte se pozvat dovnitř a dostanete možnost obdivovat více než dvě stě jeho obrazů. K večeru si na pláži pochutnejte na čerstvě vylovených sardinkách, pečených na otevřeném ohni a sypaných hrubou mořskou solí.

Pohled na slavnou a velkolepou katedrálu – Catedral de la Encarnación vám vezme dech. Délka lodi činí 117 metrů, výška pak 48 metrů. Na místě, kde dnes stojí tato katedrála pocházející z 16. století, stávala v minulosti mešita. Krom široké prostornosti oslňuje i svou opulentní barokní výzdobou. Detaily interiérů jsou propracovány do sebemenšího detailu. Když vystoupíte po schodech až do 86 metrů vysoké severní věže, naskytne se vám úžasný panoramatický výhled na celou Malagu. Poté sestupte dolů a projděte se spletí úzkých středověkých uliček na tichá a útulná náměstíčka.

Nejlépe zachovaná arabská pevnost ve Španělsku, Alcazaba, pochází z 11. století. I ti méně fyzicky zdatní si mohou vychutnat dech beroucí pohled na blízké pláže, býčí arénu i Teatro Romano, chcete-li Římské divadlo. V minulosti byla Alcazaba sídlo muslimských vládců, kteří Málaze po několik staletí vládli. Až na kopec můžete pohodlně dojet výtahem. Jen pár stovek metrů severněji se tyčí další historický skvost, středověká maurská pevnost, Castillo de Gibralfaro.

Na závěr dne není nic lepšího, než jen tak posedět v některém z místních „tapas barů“. Na talíři vám určitě nebude chybět sýr manchego i oblíbená šunka jamón. A čím jiným popíjet a pozorovat okolí, než populárním dezertním vínem Málaga. Tak na viděnou v Malaze.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *