Za opicemi na Gibraltar

Gibraltar je jeden z nejmenších států světa. Území s kolosální skálou bylo osídlené již neandertálci. Dnes je pod správou Britů, kteří těží ze stále rostoucího cestovního ruchu. Gibraltarská úžina je od nepaměti vysoce strategické místo, které oddělovalo Evropu od Afriky a Atlantický oceán od Středozemního moře. Ne nadarmo bývá Gibraltar označován jako vstupní brána do Středozemního moře.

Maurové, když toto území obsadili, zde vystavili pevnost, která zde dodnes stojí. Místo pojmenovali podle svého vojevůdce Tárika ibn Zijáda, Džebel al-Tárik, což je z arabštiny Tárikova hora. A zkomolením názvu vznikl Gibraltar.

Kromě Maurů o tento strategický bod ve Středomoří sváděli boje maročtí Berbeři, barbarští Vandalové, Římané a nakonec Britové, kterým tento kus půdy patří dodnes. Podle legendy bude patřit Gibraltar Britům tak dlouho, dokud zůstane na skále kolonie opic. Makakové bezocasí, kteří zde žijí, se pyšní titulem jediného volně žijícího zástupce opic v Evropě.

Turismus je dokonale vychoval, a tak není neobvyklé, že občas ukradnou neopatrnému turistovi foťák nebo batoh. Téměř neustále loudí něco k jídlu. Krmení opic je sice zakázané, ale kdo by odolal… Vzhledem k tomu, jak dobře se jim díky vydatnému krmení od turistů daří, zůstane Gibraltar v držení britského impéria asi ještě hodně dlouho!

Nejjižnější místo na Gibraltaru nemůžete minout. Říká se mu Evropa point a na první pohled vás upoutá jeho maják z roku 1838. Kdysi tu stávala starobylá mešita. Kdy území ovládli křesťané, přestavěli mešitu na katolickou kapli Panny Marie Evropy. Až nedávno vedle ní vyrostla nová, obrovská mešita.

Když se na Evropa pointu zastavíte a zadíváte se na moře, uvidíte při dobré viditelnosti břehy afrického Maroka, které jsou vzdálené přibližně 20 kilometrů. Vydržte do západu slunce a budete odměněni až kýčovitě překrásnou scenérií.

Až budete na skále, zavítejte do jeskyně St. Michaels Cave. Leží ve výšce 300 metrů nad mořem a díky své vynikající akustice se používá především jako koncertní síň. Podle legendy je jeskyně jakýsi vstupem do podzemní chodby, která se táhne pod celou Gibraltarskou úžinou a končí až v Africe.

Jediné, co na Gibraltaru nenajdete, jsou pláže vhodné ke koupání. Ale nezoufejte. Vydejte se po pobřeží směrem na Malagu. Nejbližší větší letovisko Estepona vám nabídne překrásné písčité pláže Playa de la Rada a La Playa del Cristo.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *