Oblíbené vánoční trhy u našich sousedů

Když se začnou zkracovat dny a ve vzduchu začíná být cítit chlad, neznamená to pouze, že je čas na nákup zimních kabátů a vlněných ponožek. Je to také čas, kdy se můžeme začít těšit na svařák, pražené mandle a vánoční atmosféru!

Hlavní město Slovenska Bratislava je pravděpodobně jediné město na světě, které hraničí se dvěma dalšími státy, Rakouskem a Maďarskem. Bratislava byla po několik století hlavním městem uherského království, a to vtisklo historickému centru jeho charakteristickou tvář.

Předvánoční čas je v Bratislavě neodmyslitelně spjatý s rozzářenými ulicemi, vánočními stromky nebo se stánky plných dobrot a řemeslných výrobků. Vítejte na bratislavských vánočních trzích! Tato metropole vás v době adventu určitě příjemně překvapí.

Vánoční trhy v Bratislavě jsou tradičně zahájeny rozsvícením vánočního stromu na Hlavním náměstí, kde na návštěvníky čeká více jak 70 stánků. Kromě vánočních specialit, které známe z trhů v České republice, vám nabídne Bratislava také celou řadu slovenských dobrot. Vyzkoušejte višňový nebo rybízový svařák a k němu si zakousněte sladké či slané lokše, bramborové placky nebo si vyberte z několika druhů štrůdlů. Vyzkoušet také můžete svařené víno nebo medovinu, nejstarší alkoholický nápoj Slováků s množstvím vitamínů. Po jídle a dobrém pití je pak čas na sport – před slovenským Národním divadlem na nedalekém Hviezdoslavově náměstí je velké kluziště, kde si můžete půjčit brusle a zabruslit si jenom za pár eur. K tomu vám hrají koledy a hned vedle kluziště jsou stánky s dobrým jídlem a pitím.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vánoční trhy najdete na více místech historického centra Bratislavy. Největší jsou na Hlavnom a Hviezdoslavovom náměstí. Můžete ochutnat tradiční pokrmy, ale určitě vám doporučím i trochu experimentovat. Tento rok najdete na Vánočních trzích skvělý „tatranský čaj“, námořnický grog pro odvážné (červené víno a rum), punč s příchutí levandule nebo absint „turbo punč“. Nechejte se také překvapit účinkem „elixíru lásky“ nebo si můžete vychutnat lahodný burger s kachním masem.

Své nejbližší určitě potěšíte některými ručně vyráběnými suvenýry. Na Vánočních trzích určitě najdete voňavé svíčky, kožešinové čepice, ručně vyrobené dřevěné hračky nebo šperky. Možná zde najdete i originální vánoční dárek.

Když vás vánoční trhy v centru města nebudou stačit, vydejte se vzhůru na Bratislavský hrad. Na jednom z jeho nádvoří můžete s prohlídkou vánočních nabídky na stáncích směle pokračovat. Uvidíte zde velký vánoční strom, a navíc se pokocháte překrásnou vyhlídkou na celou vánočně osvětlenou Bratislavu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *