Bardějov a dřevěné kostelíky, perly východního Slovenska

Slovensko oplývá řadou kulturních památek. Nejpozoruhodnější perly z jeho klenotnice jsou roztroušeny, pro nás přece jen trochu dále, a to ve východní části Slovenska. Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i odpočinek ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Tato oblast Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích.

Bardějov, centrum historické oblasti Šariš, se právem chlubí opakovaným prvenstvím v soutěži Nejkrásnější město Slovenska. A není divu. Vždyť toto zcela neporušené opevněné středověké město je na seznamu kulturního dědictví UNESCO, souboru nejvýznamnějších světových památek. Dnes leží Bardejov na území východního Slovenska, dříve to ale bylo významné centrum uherské vzdělanosti. Pozitivně ho také ovlivňovala polská kultura.

Snad nejcennější částí města je Radniční náměstí s nádhernými gotickými měšťanskými domy, bazilikou sv. Egídia a bývalou městskou radnicí. Ta je první stavbou renesance na území Slovenska. V současné době je v ní umístěna expozice Šarišského muzea. V blízkosti městského centra se nachází dnes už urbanistická kuriozita východního Slovenska, jediný částečně zachovaný soubor bývalých židovských lázní a synagoga, pozůstatek části města z konce 18. století, budovaného podle předem daných plánů.

Dalšími perlami východního Slovenska jsou skromné a nenápadné, ale o to výjimečnější a mimořádné. Mám na mysli unikátní dřevěné kostelíky v okolí Bardějova. Byly zbudovány v těch nejchudších oblastech Slovenska v průběhu 18. a 19. století. Protože kámen byl drahý, jsou celé vytvořeny ze dřeva, jediného snadno dosažitelného materiálu. Kostelíky byly postaveny neznámými lidovými architekty. Každý je proto zcela unikátní a po stránce architektonické leckdy velmi originální. Vnitřní vybavení je skromné a vyjadřuje hlubokou víru stavitelů. Pečlivost, s níž je každý detail vyřezán, nás nenechává na pochybách o lásce a péči, s níž tyto specifické projevy lidové architektury vznikaly.

Kostely jsou rozesety po kopcích Východního Slovenska. Mohou tedy být ideálními zastávkami pro výlety na kole nebo vícedenní pěší túry. Nacházejí se v okruhu asi 15 kilometrů kolem Bardějova. Proto doporučuji ubytování v Bardějově a odtud podnikat objevné výlety do okolí.

První výlet by měl bezpochyby vést do Bardejovských Kúpelí, v nichž se nalézá Muzeum šarišské dědiny. Sem byl přestěhován patrně nejkrásnější kostelík, který se původně nacházel v obci Zboj. Poblíž se nachází ještě jeden kostelík, snadno rozeznatelný díky barevným obložením a cibulovými věžičkami.

Když zamíříte z překrásného Bardějova na jakýkoliv směr, zastavte se u některého z dřevěných kostelíků. Jejich unikátnost byla i důvodem, proč je soubor dřevěných kostelů také zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nebudete litovat.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *