Liptov, koupání i horská turistika

Jako pohodový polodenní výlet vám mohu doporučit skanzen v Pribilině, která leží nedaleko Kúpelí Lúčky. Kromě lidových staveb z 19. století můžete obdivovat zdejší nejstarší budovu, katolický kostel z 16. století. Na dobrou kávu si poté můžete zajet do pouze pár kilometrů vzdálené Zámecké restaurace v Liptovském Hrádku. Na zdejší hradní zříceninu navazuje zrekonstruovaný zámeček. Zdejší Zámecká restaurace nabízí skvělou zážitkovou gastronomii.

Pro méně zdatné turisty, kteří si i přesto chtějí „ochutnat“ horskou turistiku v Nízkých Tatrách, je přímo ideální nenáročná, až vycházková turistická cesta podél Vrbického plesa. Od

Wellness hotelu Grand v Jasné namíříte k chodníku, který vás nasměruje k největšímu plesu v Nízkých Tatrách, Vrbickému plesu. Můžete si odpočinou a posedět na lavičkách a vychutnat si krásu neporušené tatranské přírody.

Přehradní nádrž na řece Váhu, ležící u Liptovského Mikuláše, je nejen největší vodní nádrží na Slovensku na řece Váhu, ale je i místem možných vodních radovánek. V místním přístavu si můžete pronajmout lodičky, loďky s motorem, vodní skútry nebo si zaplavat ve velmi čisté vodě, pravda, že trochu chladnější. Vyšší nadmořská výška je zde prostě znát. A budete-li chtít se zde dobře naobědvat nebo povečeřet, není nic snadnějšího. Navštivte nově otevřenou restauraci Marina Liptov s výhledem na přístav a vodní plochu Liptovské Mari.

Asi 10 kilometrů severně od Liptovského Mikuláše leží obec Žiar. Pojmenování obce má údajně spojitost s ohni na ochranu dobytka, které se na místě dnešní obce zakládaly. Zajímavostí jistě je, že zdejší obyvatelé se kromě chovu ovcí a zemědělství zabývali i pálení dřevěného uhlí nebo těžbě zlata a stříbra. O tom, že v minulosti byla zdejší krajina značně divoká, svědčí i poněkud netradiční zdejší povolání a to lapač vlků. Vlci byli chytáni do zvláštních sítě a prodávány. Na konci obce máte možnost navštívit jediné zpřístupněné staré důlní dílo na Liptově, Medvědí štolu. Můžete si projít štolu ve speciálním oblečení a s čelovkou na hlavě. Zažijete neopakovatelnou atmosféru, která vás na chviličku přenese do bájné podzemní říše Liptova.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *