Seznamte se s velikány ze světa mostů. Plní důležitou roli, ale udivují i svou krásou

Pokud máte rádi obrovské konstrukce, které navíc plní nesmírně důležitou funkci, pak jistě patříte také mezi obdivovatele velkých mostů. Často překlenují celá jezera, části moří nebo i města. Nejdelší a nejmohutnější mosty světa udivují snad každého. A to nejen svým bravurním technickým provedením, ale i estetickým působením, které často skutečně bere dech.

Podívejte se na několik z vůbec nejdelších a nejvěhlasnějších mostů, které najdeme na Zemi.

Tan-jang-Kchun-šan, Čína

Vůbec nejdelší most světa, který má dokonce svůj zápis v Guinessově knize rekordů, najdeme v Číně. Nachází se na vysokorychlostní železniční trati, jež spojuje Šanghaj a Nanking. Jeho délka dosahuje 160 kilometrů a vine se malebnou krajinou rýžových polí, kanálů i jezer. Stavba tohoto kolosu započala v roce 2006 a čínskou státní kasu přišla přibližně na 190 miliard českých korun. Provoz na mostě byl otevřen v roce 2011.

Čang-chua-Kao-siung, Tchaj-wan

Tento most je velmi blízkým “příbuzným” prvního rekordmana. Je jen o několik kilometrů kratší a také se jedná o železniční most. Spojuje město Čang-chua na západě ostrova Tchaj-wan s tamní druhou největší metropolí Kao-siung. Je součástí velmi rozsáhlé železniční sítě, která vyniká především tím, že je navržena tak, aby odolala i případnému velmi silnému zemětřesení. Ročně se na této železniční síti přepraví přes 200 milionů pasažérů. Délka mostu je 157,3 kilometrů.

Akaši-Kaikjó, Japonsko

Od dlouhých mostů se přesuňme k daleko kratším, které ale i tak vzbuzují údiv. Tento měří jen necelé čtyři kilometry, ale přesto lidi uchvacuje svým provedením. I přesto, že rozhodně nepatří k žádným dlouhánům, jde o nejdelší visutý most na světě. Spojuje města Kóbe a Awadži. Jeho pylony se tyčí do výšky až 300 metrů a stavba by podle stavitelů měla být schopna odolat zemětřesení o síle až 8,5 stupně Richterovy škály. Stavba mostu začala v roce 1988, otevřen byl 5. dubna 1998. Původně měla na mostě vést železnice, z toho ale nakonec sešlo, takže se tam nyní projedete jen autem.

Lake Pontchartrain Causeway, USA

Nejdelší most ve Spojených státech spojuje obec Mandeville s předměstím New Orleans. Most tvoří dvě paralelní dvouproduové silnice nad jezerem Pontchartrain. Je celkově osmým nejdelším mostem světa a pyšní se délkou 38,4 kilometrů. Od roku 1969, kdy byl otevřen se mohl pochlubit titulem nejdelšího mostu přes vodu, ale v roce 2011 jej vystřídal na první příčce čínský obr zmíněný ve článku na prvním místě. V roce 2005 oblast zasáhl hurikán Katrina, most ale nebyl nijak zásadně poničen, provoz na něm byl uzavřen jen krátce od srpna do října.

Burapha Withi Expressway, Thajsko

Tohoto giganta najdeme v Thajsku. Jedná se vlastně o vyvýšenou šestiproudovou dálnici, která má délku až 55 kilometrů a patří jí tedy šesté místo v žebříčku nejdelších mostů. Po tomto mostě se můžete projet na národní dálnici číslo 34. Na první pohled však působí systém různých přejezdů, podjezdů a nadjezdů natolik komplikovaně, že každému řidiči možná bude připadat příjemnější jen se na most podívat, ale neúčastnit se dopravy na něm. Thajci nejsou zrovna vyhlášení řidiči, a na mostě to tedy někdy může být docela divoké.

Krymský most, Rusko

Krymský most o délce 18,1 kilometrů spojuje ruský Krasnodarský kraj s poloostrovem Krym. Klene se nad Kerčským průlivem. Je koncipován jako dvojitý most a je určen jak pro silniční, tak i pro železniční dopravu. 15. května 2018 otevřel ruský prezident Vladimir Putin dokončený silniční most. Most je zároveň nejdelším mostem v Rusku, a dokonce i v celé Evropě, jelikož svou délkou překonal dosavadního rekordmana – most Vasco da Gamy v portugalském Lisabonu. Kvůli blokádě Krymu je stavba mimořádně důležitá pro rozvoj ekonomiky poloostrova Krym a slibuje se od ní nejen obnova dodávek zboží, ale také vyšší přísun turistů.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů