Egypt nejsou jen pyramidy. Objevte další klenoty této země

Do Egypta míří na dovolenou davy turistů. Je ton oblíbená destinace pro potápění, ale i lenošení v resortech. Kromě toho nabízí Egypt ale také bohaté kulturní vyžití a rozhodně stojí za to jej objevit. Nejde však zdaleka jen o proslavené pyramidy. Objevte další skvosty, které rozhodně stojí za návštěvu.

Luxorský chrámový komplex

Tento rozsáhlý chrámový komplex se nachází na východním břehu Nilu v Luxoru a je dokladem velkoleposti staroegyptské architektury a náboženství. K nejvýznamnějším památkám patří chrám v Karnaku s mohutným hypostylovým sálem a Luxorský chrám zasvěcený thébské triádě Amona, Muta a Khonsu.

Údolí králů

Údolí králů se nachází na západním břehu Nilu nedaleko Luxoru a v období Nové říše sloužilo jako pohřebiště mnoha faraonů. Návštěvníci si mohou prohlédnout složitě zdobené hrobky, včetně Tutanchamonovy, a obdivovat složité hieroglyfy a malby, které zdobí stěny.

Abú Simbel

Tyto monumentální chrámy vytesané do skály se nacházejí na západním břehu Násirova jezera v jižním Egyptě. Chrámy v Abú Simbelu, které nechal postavit faraon Ramses II., jsou proslulé svými kolosálními sochami a složitými řezbami, které připomínají Ramsesovo vítězství v bitvě u Kadeše.

Asuánská vysoká přehrada

Tento inženýrský zázrak se klene přes řeku Nil v Asuánu a slouží jako důležitý zdroj vodní energie a zavlažování pro celý Egypt. Návštěvníci se mohou seznámit s výstavbou přehrady a jejími dopady na život v nedalekém návštěvnickém centru Vysoké přehrady, které nabízí panoramatický výhled na Násirovo jezero a okolní krajinu.

Oáza Siwa

Oáza Siwa se nachází v západní poušti nedaleko libyjských hranic a je klidným útočištěm známým svými svěžími datlovými palmami, sladkovodními prameny a starobylými ruinami. K nejzajímavějším místům patří chrám Věštírny, kde Alexandr Veliký hledal radu u boha Amona, a úžasně krásný ostrov Fatnas.

Egyptské muzeum (Muzeum egyptských starožitností)

V tomto světoznámém muzeu, které se nachází na káhirském náměstí Tahrír, je uložena rozsáhlá sbírka staroegyptských artefaktů, včetně Tutanchamonova pokladu a královských mumií. Návštěvníci si mohou prohlédnout galerie věnované faraonské historii, umění a kultuře, které zahrnují více než 5 000 let historie celé této civilizace.

Chrámový komplex Karnak

Chrámový komplex Karnak se nachází severně od Luxoru a je největším starověkým náboženským místem na světě. K nejvýznamnějším památkám patří Velká hypostylová síň, Alej sfing a posvátné jezero, které kdysi hrálo ústřední roli při náboženských rituálech a obřadech v chrámu.

Koptská Káhira (Stará Káhira)

V této historické káhirské čtvrti se nacházejí některé z nejstarších křesťanských kostelů a klášterů v Egyptě, včetně Visutého kostela, kostela svatého Sergia a Bakcha a Koptského muzea. Návštěvníci si mohou prohlédnout úzké uličky, rušné trhy a staleté památky, které nabízejí pohled na křesťanské dědictví Egypta.

Národní park Bílá poušť: Bílá poušť se nachází v egyptské Západní poušti a je známá svou nadpozemskou krajinou křídově bílých skalních útvarů, které vítr a písek vytvarovaly během milionů let. Návštěvníci zde mohou tábořit pod hvězdami, prozkoumat surrealistické skalní útvary, jako je Houba a Kuře, a pozorovat úchvatné západy slunce nad pouštní krajinou.

Riviéra Rudého moře

Všichni milovníci pláží, vodních sportů a podmořského dobrodružství se mohou těšit na riviéru, která se rozprostírá podél východního pobřeží Egypta a je rájem pro milovníky pláží, vodních sportů a podmořského dobrodružství. Oblíbená letoviska jako Šarm aš-Šajch, Hurghada a Dahab nabízejí prvotřídní možnosti potápění a šnorchlování, živé korálové útesy plné mořského života a nedotčené pláže omývané křišťálově čistou vodou.

Chrám Philae

Chrám Philae se nachází na ostrově Agilkia na řece Nil nedaleko Asuánu, je zasvěcen bohyni Isis a pochází z ptolemaiovského období. Chrámový komplex, zachráněný před zaplavením výstavbou Asuánské vysoké přehrady, nabízí nádherně zachovalé reliéfy, kolonády a svatyně, které dokládají oddanost starých Egypťanů svým bohům.

Egypt nabízí daleko víc než proslavené pyramidy. Koneckonců se jednalo o jednu z největších starověkých civilizací a značná část památek nám naštětsí zůstala zachována. Proto při návštěvě Egypta nevynechte příležitost se alespoň na některí místa podívat a prožít jejich atmosféru na vlastní kůži.

ZDROJ: https://www.invia.cz/blog/pyramidami-to-nekonci-poznejte-7-dalsich-atrakci-v-egypte/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Ted McDonnell: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/egypt-fasada-chram-vyrezane-kameny-6322875/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *