7 důvodů, proč je Černá Hora ideální destinací pro vaši letní dovolenou

Černá Hora, která se rozkládá podél Jaderského moře, je podmanivou destinací, která pro mnoho cestovatelů často zůstává ale jaksi skrytá. Na první pohled vždy vítězí Chorvatsko nebo jiné balkánské destinace. Přitom právě Černá Hora slibuje skutečně jedinečné zážitky. Tato malá balkánská země se může pochlubit bohatstvím přírodních krás, bohatou historií a živou kulturou, které čekají na objevení. Ať už hledáte úchvatnou krajinu, kulturní zážitky nebo adrenalinové dobrodružství, Černá Hora nabízí vyžití a nezapomenutelné zážitky pro každého. Zde je osm pádných důvodů, proč by Černá Hora mohla být vaší příští destinací.

1. Dech beroucí scenérie

Černá Hora je proslulá svou rozmanitou a dramatickou krajinou, od drsných hor po nedotčené pláže a křišťálově čistá jezera. Kotorský záliv, často označovaný jako nejjižnější fjord Evropy, je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO – a zcela právem. Je známý pro své dechberoucí scenerie a půvabná středověká města.  Národní park Durmitor, kde se nachází majestátní kaňon řeky Tary, zase nabízí jedinečné možnosti pěší turistiky, raftingu a pozorování divoké zvěře uprostřed úchvatné přírody.

2. Malebná pobřežní města

Pobřeží Černé Hory je poseto malebnými městečky a vesnicemi, z nichž každá má své jedinečné kouzlo a charakter. Prozkoumejte úzké dlážděné uličky budvanského Starého města, kde středověké hradby obklopují historické kostely, živé kavárny a butikové obchody. Perast, malebná přímořská vesnička na úpatí hory svatého Eliáše, vyzařuje nadčasovou eleganci díky zachovalé barokní architektuře a nádhernému výhledu na Kotorský záliv. Jedinečná kultura, častokrát ještě ne tak zkomercializovaná jako třeba v  Chorvatsku je rozhodně zážitkem, který byste si neměli nechat ujít.

3. Bohaté kulturní dědictví

Bohaté kulturní dědictví Černé Hory se odráží v jejích historických památkách, tradičních slavnostech a kulinářských specialitách. Zejména dobře známé městečko Kotor slibuje benátskou architekturu a staleté kostely a paláce. Zažijte živou atmosféru tradičních festivalů, jako je kotorský karneval nebo festival Mimosa, které oslavují kulturní rozmanitost a zvyky země. Nenechte si ujít příležitost ochutnat černohorskou kuchyni, která nabízí řadu čerstvých mořských plodů, vydatných dušených pokrmů a lahodného pečiva ovlivněného středomořskými a balkánskými chutěmi. Máte-li rádi maso, výrazné koření a nebojíte se nových chutí, bude pro vás černohorská kuchyně velmi příjemným překvapením.

4. Dobrodružství v přírodě

Pro milovníky outdoorových aktivit nabízí Černá Hora nepřeberné množství adrenalinových aktivit uprostřed nádherné přírody. Vydejte se na vzrušující rafting po řece Taře, která si razí cestu nejhlubším kaňonem v Evropě. Vydejte se na vrchol hory Lovćen, odkud se vám naskytne panoramatický výhled na Kotorský záliv a okolní hory, nebo prozkoumejte síť malebných turistických stezek v národním parku Biogradska Gora, kde se nachází jeden z posledních panenských lesů v Evropě.

5. Nedotčené pláže

Pobřeží Černé Hory se pyšní jedněmi z nejkrásnějších pláží ve Středomoří s křišťálově čistou vodou a odlehlými zátokami, které čekají na objevení. Odpočívejte na písečných březích Sveti Stefan, malebného ostrůvku, který zdobí luxusní letoviska a středověké kamenné domy. Pokud chcete zažít něco neobvyklého, vydejte se na nedotčené pláže poloostrova Lustica, kde se můžete koupat, šnorchlovat nebo se jen tak vyhřívat na slunci uprostřed nedotčené přírody. Koupání v Černé Hoře je v mnohém podobné tomu v Chorvatku, ale přeci jen nabízí ještě celou řadu neobjevených klenotů.

6. Půvabné horské vesničky

Unikněte ruchu městského života a ponořte se do klidu černohorských horských vesniček. Prozkoumejte tradiční kamenné domy a rustikální kouzlo vesnic, které se ukrývají vysoko v horách národního parku Lovćen. Ochutnejte místní pochoutky, jako je uzená šunka a sýr z ovčího mléka, a poznejte staré tradice předávané z generace na generaci. Místní lidé jsou obvykle velmi přátelští a pohostinní a můžou vám pomoci nahlédnout pod pokličku historie a kultury svého národa.

7. Cenová dostupnost

Navzdory rostoucí popularitě zůstává Černá Hora ve srovnání s jinými evropskými destinacemi relativně cenově dostupná, což z ní činí atraktivní volbu pro cestovatele, kteří musí mít na paměti finance. Díky rozšiřující se síti mezinárodních letů a zlepšené infrastruktuře, včetně moderních dálnic a renovovaných ubytovacích zařízení, je Černá Hora pro cestovatele, kteří hledají nezapomenutelné zážitky, aniž by museli zruinovat své peníze, dostupnější než kdy dříve.

Černá Hora nabízí skutečně nezapomenutelné cestovatelské zážitky – od úchvatných scenérií a bohatého kulturního dědictví až po dobrodružství v přírodě a pohostinné místní obyvatele. Pokud se tedy letos na Balkán chystáte, zkuste svou trasu protáhnout trochu jižněji a překonat i hranice této malebné zemičky. Nebudete zklamaní, za to ručíme.

Vyplatí se vyrazit na vlastní pěst a vyhnout se resortům. Díky tomu budete moci snadněji objevit krásu a nespoutanost Černé Hory a užít si skutečně autentickou místní kulturu, kterou uzavřené resorty prostě nedokážou nabídnout. Černá Hora na vás čeká!

ZDROJ: https://www.invia.cz/blog/8-duvodu-proc-navstivit-cernou-horu/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mikhail Nilov: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/hotel-malebny-pozadi-na-plochu-cerna-hora-8430910/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *