Jste žena a nemáte parťáka na cesty? Vyrazte sama a zbořte předsudky

I když dnes už žijeme ve společnosti, která zcela uznává rovnoprávnost žen a mužů, stále máme ještě hodně daleko k tomu, aby se některé věci přestaly posuzovat na základě předsudků. Řada z nich se týká právě cestování. Samotná žena na cestách? To je šílenství, hazard, nezodpovědnost. A když se něco stane, může si za to vlastně sama. Proč se vůbec někam hnala, měla zůstat sedět doma a byla by v pohodě a bezpečí. Pokud jste žena, která kdy chtěla vyrazit do zahraničí sama a na vlastní pěst, pak jste se pravděpodobně podobným komentářům nevyhnula.

Ale ruku na srdce – jsou to jen předsudky. Nebezpečí číhá na každém kroku a něco se vám může přihodit při cestování stejně snadno jako na ulici, kde jste se narodila. Jako žena musíte v některých zemích překonávat řadu překážek, na které nejsme v Evropě zvyklí, ale všechno jde, když se chce. Být na cestách v bezpečí není nemožné, stačí jen řídit se několika dobrými radami.

Věřte instinktům

Jako žena máte něco, co řadě mužů schází – intuice a tzv. šestý smysl. Když se vám něco nezdá, máte z toho obavu, nejste si jistá… prostě následujte to, co vám říká váš instinkt. Někdy vám nabídne pomoc člověk, který se vám už od pohledu z nějakého důvodu nezdá. Nebojte se odmítnout a být naprosto přesvědčivá a rezolutní. Váš instinkt vás dokáže ochránit lépe, než si myslíte.

Vybavte se proti zlodějům

Na cestách vás potkají lidí, kteří jsou milí a nápomocní, ale také takoví, kteří vás chtějí okrást. Nebuďte naivní a raději se na tyto zlodějíčky předem dobře připravte. Řada cestovatelů používá trik s falešnou peněženkou. Do ní dají staré karty a pár drobných a nosí ji v nahoře v batohu. Pokud se tedy stane, že se vám tam někdo bude prohrabovat, narazí hned na tuto peněženku a bude si myslet, že vás ošidil. Jaké pak bude ale jeho překvapení, když zjistí, že jste ho vlastně ošidila vy.

Jako žena se také můžete vybavit slzným sprejem, anebo alespoň jiným malým pomocníkem – píšťalkou. Budete-li se kdykoliv cítit v ohrožení, prostě ji použijte. Jakékoliv násilníka to jistě odradí, píšťalka nadělá takový hluk, že není možné, aby si vás alespoň někdo nevšiml, a to pro většinu podvodníků nebo násilníků není nic žádoucího.

Oblečení umí divy

Každá žena chce vypadat dobře a oblečením často ukazujeme i náš životní postoj. Jenže při cestování je možná vhodnější na nějakou dobu na módu zapomenout a zaměřit se na obyčejné sportovní oblečení, které dobře zakrývá, co má, neupoutává na sebe pozornost a není nijak vyzývavé. V některých kulturách totiž stále platí, že pokud se žena sama odhaluje, vlastně tím muže vyzývá k tomu, aby se jí dvořili. Snažte se být nenápadná a nijak neprovokovat. Přizpůsobte se také místním zvykům a snažte se zapadnout, to je vaše nejlepší ochrana.

Přítel na drátě

Vždy, opravdu vždy informujte o svém pohybu člověka, kterého znáte a kterému věříte. Měl by to být také někdo, kdo vás může v případě krize rychle pomoci. Domluvte si, kdy se mu budete hlásit a pečlivě to dodržujte. Můžete si na mobilu nastavit i sledování pomocí GPS, aby o vás měl váš přítel neustálý přehled. Dobrý nápad je i nainstalovat si do mobilu nějakou krizovou aplikaci, kterou můžete v případě nutnosti použít.

Ale hlavně se, ženy, nebojte! Máte-li chuť cestovat, pak by vás nic nemělo zastavit. Myslet na svou bezpečnost je nesmírně důležité, ale neznamená to, že nemůžete jet sama. S dobrou přípravou to zvládnete levou zadní a dokážete všem, že na to máte.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář