Chcete letět s domácím mazlíčkem? Připravte se na řadu komplikací

I přesto, že situace je zatím nejistá, řada lidí je odhodlaná během léta vyrazit na dovolenou do ciziny. Sázejí na to, že budou levnější letenky a určitě i prázdnější turistické destinace. Pokud k nim patříte i vy a zároveň řešíte, co s vaším domácím mazlíčkem, zkuste se zamyslet, jestli jej nevzít sebou.

Zvířata sice cestování nesnáší zrovna dobře, ale pokud víte, že váš pes či kočka doma trpí a strádá, je možná menší zlo vzít jej s sebou. Jak je to ale s cestováním s mazlíčky v letadle?

Pořádně si nastudujte pravidla

V prvé řadě je dobré vědět, že všeobecně platná pravidla pro cestování se zvířaty neexistují. Každá země i každá přepravní společnost si stanoví svá pravidla a postupy, které byste si měli včas zjistit a pečlivě je dodržovat. Nejaktuálnější informace obvykle najdete na stránkách Státní veterinární správy ČR, kde zjistíte, zda vůbec můžete do dané země přiletět se psem či kočkou, a případně za jakých podmínek. Budete totiž možná překvapeni, že do některých zemí je možnost cestování se zvířaty dost omezena a není to tak samozřejmé, jak byste čekali.

Pokud máte jistotu, že podmínky dané destinace splňujete, obraťte se na zvolenou leteckou společnost. Ověřte si, jestli zvířata vůbec přepravuje, a pokud ano, za jakých podmínek. Počítejte s tím, že poplatek za přepravu zvířat není obvykle malý a výlet se vám tím může prodražit. Ujistěte se také, že se váš domácí mazlíček pohodlně vejde do přepravního boxu, který splňuje parametry nastavené aerolinkami a ověřte si, zda budete potřebovat nějaké dokumenty od veterináře. Všechny tyto informace většinou najdete na internetových stránkách příslušné aerolinky.

Pas, čip a potřebné dokumenty

Až následně je bezpečné si letenku rezervovat a zakoupit. Přepravu domácího mazlíčka si nechte ihned od aerolinek potvrdit, abyste se vyhnuli možným nepříjemnostem při odbavování. Přeci jen přeprava zvířat není až tak obvyklá a nezkušení pracovníci mohou způsobit zmatky nebo problémy.

Prakticky vždy budete potřebovat určité doklady a potvrzení. K nim patří především:

  • Nutné doklady – pas a potvrzení od veterináře.
  • Pečlivě si překontrolujte platnost čipu nebo čitelnost tetování. Dnes je již v řadě států nutnost čipování dána samotnými podmínkami vstupu zvířete do země.
  • Pes, kočka nebo fretka musí být očkováni proti vzteklině a je třeba mít s sebou potvrzení od veterináře. Takové potvrzení je ale platné jen 21 dní po základním očkování, nebo ode dne přeočkování. Ve většině případů tedy počítejte i s výdaji na přeočkování a vyhraďte si na to dostatek času.
  • Někdy jsou nutná i další očkování nebo různá odčervení proti parazitům, na něž se běžně v České republice neočkuje.
  • Speciální pravidla se vztahují ještě na mláďata zvířat. Možná vás překvapí, že se štěnětem, kotětem nebo mládětem fretky vás nepustí ze zemí Evropské unie například do Itálie, na Kypr, do Polsko, Francie, Španělska, Švédska, Lucemburska, Velké Británie, nebo Irska. Vycestovat můžete nejdříve, když budou mláděti více než 3 měsíce.

V kabině nebo v nákladním prostoru?

Zvířata na palubě letadla cestují buď jako kabinové zavazadlo, to znamená, že budou po celou dobu přepravy s vámi na palubě letadla. Anebo cestují jako zavazadlo v nákladním prostoru. Oba způsoby mají svá pravidla, která se mohou opět u různých společností lišit, a je opět nutné předem si zjistit, jak to bude ve vašem případě.

Mnoho lidí totiž na přepravu změní názor ve chvíli, kdy zjistí, že by zvíře muselo cestovat samo v zavazadlovém prostoru. U některých aerolinek mohou v kabině cestovat pouze pes, kočka, králík nebo činčila. Tito mazlíčci musí být umístěni v uzavíratelném boxu s pevným a nepropustným dnem o rozměrech 43 × 30 × 27 cm. Výjimku samozřejmě tvoří policejní, záchranářští či asistenční psi.

Například u větších psů musíte tedy nutně počítat s tím, že zvíře bude po celou dobu přepravy umístěno v zavazadlovém prostoru. To je poměrně zásadní argument pro to, zda přepravu zvířete přeci jen nepřehodnotit. Už i tak je let pro zvíře extrémním stresem a pokud navíc bude někde zcela samo, může to být velmi nepříjemný zážitek.

Pečlivě zvažte pro a proti

Psychické aspekty a dopady na stav zvířete je ale nutné zvažovat každopádně. I při cestování letadlem byste měli především dbát na pohodu svého mazlíčka. Lety bývají stresující a nepříjemné i pro lidi, a o to více pro zvířata. Přesto se však úplně nedoporučuje podávat zvířatům před letem sedativa, pokud to není nezbytně nutné.

Myslete také na to, co bude vaše zvíře po dobu letu jíst a pít a jakým způsobem se bude vyprazdňovat. Některé aerolinky například nedovolují po dobu letu vůbec otevírat dvířka přepravního boxu, takže musíte vymyslet vhodný způsob podávání potravy. Máte-li mazlíčka na palubě, zcela ručíte za to, že nezpůsobí škodu nebo nebude obtěžovat jiné cestující. Ačkoliv dnes cestování se zvířaty není nemožné, vyžaduje opravdu hodně příprav, peněz a domlouvání. Vše tedy pečlivě zvažte a zhodnoťte situaci.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *