Japonsko – základní informace, které byste měli o zemi vycházejícího slunce vědět

Japonsko je jedinečnou a fascinující zemí, při jejíž návštěvě se rozhodně nudit nebudete. Naučte se s námi, jak se chovat při určitých příležitostech a respektovat místní japonskou kulturu.

Veřejná doprava je opravdu efektivní

V Japonsku je velmi oblíbená přeprava vlakem nebo metrem. Jenom v Tokiu je 150 linek a 2000 podzemních stanic. Zezačátku se japonská doprava zdá být velmi složitá, ovšem pokud zjistíte, jak přesně funguje, cestování tímto způsobem si oblíbíte. Cena jízdného do měst se vypočítává dle délky trasy.

Nejjednodušší je si pořídit tzv. IC kartu, kterou přiložíte ke čtečce v metru nebo vlaku a cena se vám sama odečte, aniž byste prostáli věčnost u automatu. Pokud se rozhodnete cestovat po vlakem po celé zemi, je dobré se vybavit JR Passem, se kterým budete mít všechny vlakové jízdní řády či trajektové spoje značky Shinkansen a JR pod dohledem.

Nelekněte se masek

Zarazili vás lidé na ulici v chirurgických rouškách? Nemusíte se obávat, Japonci netrpí spoustou chorob a ani ovzduší není tak znečištěné, aby kvůli tomu museli nasadit roušku. Důvod je prostý – alergie. Japonci je nosí, aby zabránili alergiím nebo aby při nemoci nenakazili druhé.

Vyzkoušejte všechna jídla

Japonsko je známé svou asijskou kuchyní, a tak by byla velká škoda neochutnat z místní kuchyně co nejvíc.

Při návštěvě této země se zaměřte zejména na tato jídla:

 • Gyozas – výborné křupavé a zlatohnědé závitky plněné buď vepřovým masem, krevetami nebo zeleninou.
 • Japonské kari – pravé kari s rýží se třemi stupni pálivosti.
 • Okonomyiaki – japonská pikantní palačinka.
 • Ramen – výborná japonská polévka ze silného vývaru, s nudlemi a mořskými řasami.

Obchody v Japonsku

Zjistili jste během svého pobytu v Japonsku, že vám došel krém na pleť nebo potřebujete zrovna něco na jídlo, ale už je pozdě večer? Japonsko je úžasné v tom, že vždy je v okolí nějaký obchod, který je otevřen 24 hodin denně. I tato země má své řetězce, jako jsou Lawson, Family Mart a 7-Eleven, kde nakoupíte přes 31 procent světových značek, od sušenek, přes prací prášky až po spodní prádlo. Japonci si dávají záležet i na jídle – od malých lahůdek, až po hotové pokrmy, které najdete v průhledných boxech.

Kuřáci, pozor!

Asie je známá svým bojem proti kouření. Představte si, že by kouřil každý člověk například v přelidněné Číně. Proto i Japonsko zaujalo různá opatření. Pokud si budete chtít zapálit cigaretu, vyhledejte k tomu určená místa. I když jste sice na ulici, přesto si jen tak zapálit nemůžete. Určená místa pro kuřáky jsou například vedle velkých budov, obchodů či vlakových stanic.

Tetování je zakázáno

Máte na svém těle tetování? Tak počítejte s tím, že se na vás lidé budou dívat skrze prsty, tetovaní lidé jsou totiž spojováni s nebezpečnými gangy, jako je například Yakuza. Proto vás nesmí překvapit, když vám bude odepřen přístup například do bazénů, saun nebo dokonce fitness center.

Vyjet můžete kdykoliv

Rozhodujete se, v které roční období Japonsko navštívíte? Každý druh počasí v Japonsku má něco do sebe – například jižní ostrovy Okinawa jsou velmi odlišné oproti severnímu cípu Hokaido. Jaro v Japonsku začíná jako u nás v březnu a trvá do června. Je typické svými třešňovými květy a vzhledem k tomu, že počasí v Japonsku je na jaro ideální, odráží se to na cenách. V létě se můžete vydat na horu Fuji, na podzim navštivte Kjótó a v zimě sněhové opice Jigokudani.

Příroda v Japonsku

První zastávku svého zájezdu do Japonska jistě uskutečníte v nějakém velkoměstě, ovšem mějte na paměti, že 2/3 Japonsko tvoří lesy a krásná příroda, proto by byla velká škoda nenavštívit místa s dechberoucími vodopády, kolem kterých skáčou opice a můžete zde potkat dokonce i medvěda.

Zdvořilost v Japonsku

Japonci jsou nesmírně zdvořilí – to je jeden ze základů jejich společnosti. Tím, že se vám Japonec pokloní, vám vyznává úctu. I poklonění má ale své tři druhy, které je třeba rozlišit.

 • Mírný úklon (eshaku) – asi 30 stupňů – patří mezi ty obyčejnější.
 • Střední úklon (keirei) – 70 stupňů – tento úklon patří pro vyšší posty.
 • Hluboký úklon (sai-keirei) – 90 stupňů – je vyhrazen pro vysoce postavené úředníky, generály, prezidenta.

Ceny v Japonsku

Chystáte se na nějaký výlet po Japonsku? Budete mile překvapeni, ceny například na nějaké atrakce jsou až směšné, slevové průkazy vám viditelně sníží náklady v hromadné dopravě, nemluvě o potravinách a jídle. Největší část vašeho rozpočtu vám spolkne samotné ubytování, kde se snaží lidé ušetřit, proto využívají často penziony nebo hostely.

Japonská etiketa

Japonci si velmi potrpí na etiketě a zdvořilostním chováním. Víte, čemu se rozhodně vyhnout?

 • Nejezte na ulicích – pouze v obchodech nebo restauracích.
 • Kouření je povoleno pouze na místech tomu určených.
 • Při fotografování si dejte pozor, abyste nefotili cizí lidi.
 • Na věci a na lidi nikdy neukazujte.
 • Nemluvte venku nebo v hromadné dopravě nahlas, ztište se.
 • Slůvko „ne“ má pro Japonce zvláštní význam, proto se obejděte o jeho vyslovení agresivním či příliš hlasitým a důrazným způsobem.
 • Nedivte se, pokud vás vyzvou si v restauraci nebo penzionu sundat boty – uvnitř se boty nenosí.

Bezpečnost v Japonsku

Ačkoliv se to nezdá, Japonsko patří mezi nejbezpečnější státy světa, kterým se vyhýbají konflikty a různé roztržky. Je to jedno z míst, kde si v klidu můžete nechat notebook na stole a jít na toaletu. Zajímá vás, jak je to možné? Japonci věří, že fyzické věci nemají svého ducha, což je pro Japonce velmi důležité.

Už víte, kam se letos vydáte na dovolenou?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář