Herculaneum, méně známé pohřbené město pod Vesuvem

Nedaleko Neapole leží známé a turisty velmi vyhledávané Pompeje, o kterých jsem vás již v minulosti informoval. Dnes bych vám chtěl představit nedaleké Herculaneum, které leží jen asi 16 kilometrů od notoricky známých Pompejích. Obě místa spojuje ničivá katastrofa z 24. srpna roku 79, kdy mohutný výbuch sopky Vesuvu je vymazal na dlouhá století z mapy světa. Proud lávy a popela během několika hodin navždy pohřbil pět dosud vzkvétající římská města Pompeje, Herculaneum, Stabie, Boscoreale a Oplontis.

Zatímco Pompeje byly zasypány šestimetrovou vrstvou pemzy a sopečného prachu, Herculaneum zalilo horké bahno, které dosáhlo výšky od deseti po 26 metrů. Zatímco Pompeje byly centrem obchodu a byly v oblasti městem největším, menší Herculaneum bylo spíše místem odpočinku bohatých. Chladný vánek od moře a krásné výhledy do okolí způsobily výstavbu luxusních vil, kde zámožní Římané trávili svůj volný čas. V nedaleké Oplontidě měla svou vilu dokonce i druhá manželka císaře Nerona.

Část obyvatel Herculanea zahynula na pláži pod přívalem horkého bahna, když čekali na lodě, které je měly odvézt do bezpečí. Ale ani ti, co se již dostali na loď a pluli přes záliv neunikli smrti. Smetla je vlna tsunami vyvolaná ničivou erupcí.

Protože místní budovy nezničila tlaková vlna, ale žhavý proud magmatu, který město dokonale zakonzervoval, můžeme u některých vidět i druhé patro a dochovaný interiér a vybavení vil. Dnes tak můžeme obdivovat původní dveře, regály v obchodě nebo antickou postel či množství nástěnných maleb a mozaik. Starověké dveře v Casa del Tramezzo Carbonizzato jsou naprostým unikátem, který nemá na světě obdoby. V této vile zůstaly také střešní tašky, nábytek a dokonce i osobní věci.

Jako v žádném antickém městě ani v Herculaneu nemohly chybět lázně, a to ani přesto, že město mělo problémy s vodou a bylo závislé v podstatě jen na podzemních nádržích, do kterých se zachytávala dešťová voda. Lázně byly nejen místem, kam obyvatelé antických měst chodili za očistou, byly i důležitým centrem společenského života. Sem chodili přední muži z města diskutovat o politice nebo se zde uzavíraly důležité obchody.

Protože o Herculaneu se až tak moc nemluví, zůstávají stranou zájmu turistů i cestovních kanceláří. Jejich kouzlo si tak můžete vychutnat v poklidu bez tlačenic a prodírán se davy turistů.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář