Plitvická jezera, dokonalá harmonie přírody

Když pojedete do Chorvatska, určitě nezapomeňte na prohlídku Plitvických jezer, které jsou jakýmsi přírodním symbolem země. Nádherný národní park tvořený mohutnými stromy, bujnou vegetací, pestrobarevnou květenou a všudypřítomnou křišťálově čistou vodou je tak jedinečný, že byl v roce 1979 zapsán na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Pro většinu českých návštěvníků Jadranu bude asi samostatný jednodenní výlet z pobřeží k Plitvickým jezerům hodně vzdálený. Vždyť ze Splitu je sem kolem 220 km! Pokud ale budete chtít tuto překrásnou jezerní oblast přesto navštívit a na vlastní oči vidět místa, kde Vinnetou a Old Shatterhand bojovali se zlem, nezbývá vám než přizpůsobit příjezdovou trasu z domova na pobřeží, nebo naopak. Musíte ale počítat s tím, že i ta nejkratší varianta prohlídkových stezek kolem jezer vyžaduje asi tři až čtyři hodiny vašeho času.

Návštěvník se zde může právem cítit jako v ráji. Tyrkysová jezera, impozantní vodopády a bílé skály zde zarámovali děj zfilmovaných románů Karla Maye. V Pokladu na Stříbrném jezeře opravdu jeli Vinnetou s Old Shatterhandem přes osmdesát metrů dlouhé jezero až k tajemné jeskyni, kterou hlídá stařičký indián. Vchod do jeskyně je však ve skutečnosti pouze mělká díra…

Na ploše 30 000 hektarů můžete napočítat 16 různě velkých krasových vodních ploch, které jsou zasazeny stupňovitě nad sebou. Na vodopády proto zde narazíte na každém místě. Na zhruba sedmikilometrovém úseku je jich celkem 92. Zajímavé je, že voda na jezerech má různou barvu. Od smaragdově zelené až po sytě modrou. Jezera jsou bohatá rybami i raky, ovšem rybolov je zde přísně zakázán.

Chorvatsko určitě může nabídnout hodně přírodních krás. Plitvická jezera jsou však perlou mezi nimi. Rozhodně stojí za to, až pojedete v létě k Jadranu, udělat si u chorvatského Karlovace odbočku a projít si místa nekončícího dětství.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *