Pavlovsk, snový palác carské rodiny

Pouhých 26 kilometrů jižně od Petrohradu leží Pavlovsk. Město vzniklo jako podpora pro zdejší zlatobílý letní palác, který Kateřina Veliká postavila pro svého syna Pavla I. Odsud pochází i jméno paláce. Tento největší architektonický skvost carského Ruska je samozřejmě zapsán i na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Palác je jedním ze světových vrcholů klasicistní architektury. Pavlovsk úspěšně přežil všechny revoluční ničivé nápory dějin, avšak nacisté, kteří jej užívali jako sídlo gestapa, ho i se zahradami vypálili. Armádě nejlepších ruských restaurátorů poté trvalo celých dvacet pět let, než tento skvost znovu opravili a uvedli do původní, předrevoluční podoby. Pomohlo i to, že se věrnému služebnictvu podařilo ukrýt spoustu původního nábytku a uměleckých předmětů, které dnes znovu Pavlovsk krášlí.

Dnes vypadá palác úplně stejně jako na konci 18. století, kdy do něj poprvé vstoupil mladý vévoda Pavel s manželkou a četným potomstvem čítajícím deset dětí. Toto mistrovské dílo vyrostlo na útesu o rozloze 600 hektarů. Někdejší carská loviště jsou dnes příjemným parkem s jezírky, lipovými alejemi, rozlehlými trávníky, pavilony a hájky, velmi oblíbeným mezi obyvateli nedalekého Petrohradu.

Většina paláců a sídel z doby panování Kateřiny Veliké vznikla jako symbol ruské panovnické moci, kde se odehrávali státnické záležitosti, carské plesy a zábavy, které se nevyrovnalo v té době nic, co bylo možné zažít jinde v Evropě. Avšak Pavlovsk je něco jiného. Byl vybudován jako domov pro carskou rodinu. Zdejším čtyřicet pět místností je zařízeno sice drahocennými předměty, ale zejména pro osobní potřebu rodiny. Přestože tento palác neměl být místo, které návštěvníka ohromí svou krásou, dnes zažijete pravý opak. Naprostý vrchol klasicistní architektury, který palác představuje, si rozhodně při návštěvě blízkého Petrohradu nenechejte ujít.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *