San Marino, malý stát s velkou historií

San Marinooficiálně Republika San Marino, je co do počtu obyvatel 3. nejmenší v Evropě a 5. nejmenší stát na světě.  Leží uvnitř Itálie, asi 25 kilometrů jihozápadně od Rimini. Jeden z nejbohatších států na světě má vysoce stabilní ekonomiku s jednou z nejnižších nezaměstnaností v Evropě. Jeho návštěva rozhodně stojí za to.

San Marino leží na hoře Monte Titano a je obklopeno třemi pevnostmi. První z nich se jmenuje Rocca Guita, druhá Rocca Cesta a třetí Il Montane. Když se podíváte na státní vlajku San Marina, uvidíte tam všechny tři hory.

San Marino je nejstarší republikou na světě. Udržela si nezávislost přes 1700 let. Během té dlouhé doby poskytla azyl mnoha uprchlíkům. Republice vzdali hold takové osobnosti, jako například Abraham Lincoln nebo Napoleon Bonaparte.

Hranici San Marina můžete velmi snadno přejet bez povšimnutí. Ročně tak učiní asi 2 miliony turistů. Pouze nápis na symbolické bráně nad čtyřproudové silnici z Rimini vás upozorní, že jste se ocitli ve třetím nejmenším státě Evropy.

Již na okraji San Marina narazíte na malé obchůdky se suvenýry, šperky, oblečením nebo se známkami. Pozoruhodně rozsáhlá je nabídka alkoholických nápojů, z nichž limoncello je typicky italské a tudíž vhodné jako suvenýr nebo dárek. Protože sem jezdí mnoho českých turistů, místní obchodníci se naučili trochu česky a domluva s nimi proto nebude žádným problémem.

Na náměstí Piazza della Liberta před radnicí si rozhodně nenechte ujít výměnu stráží v typických uniformách. V letních měsících probíhají výměny každou hodinu ad 8:30 do 18.30.

Když se vám podaří vyšplhat až úplně na nejvyšší bod tohoto ministátečku, budete odměněni výhledem na který se nezapomíná.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *