Švýcarský Zermatt, úžasné lyžování s nebem na dosah

Zermatt, jedno z nejatraktivnějších švýcarských měst, leží  na úpatí Matterhornu, symbolu Švýcarska. Podle znalců je Matterhorn, se svým typickým zubovitým tvarem, jednou z nejkrásnějších hor v Evropě. Je současně námětem milionu pohlednic ze Švýcarska.

Zdejší dřevěné historické stavby, tak trochu připomínající staré hudební skříně, mají jednu zvláštnost. Jsou postaveny na dřevěných hranolech zakončených placatým kamenem. To vtipně zabránilo myším dostat se do světnice domu. Myši sice vylezly po dřevěném hranolu, ale přes placatý kamen se nedostaly.

Navzdory navenek poklidné atmosféře bez automobilů je Zermatt rušné zimní středisko. Díky optimálním podmínkám pro lyžařské sporty se sem sjíždějí davy středně pokročilých i pokročilých lyžařů z celého světa.  Zdejší tři lyžařské areály s celkovou délkou 300 km dosahují do výše kolem 3 000 m.n.m. Lanovka na Kleine Matterhorn vás vyveze na nejvyšší sjezdovku v Evropě. V roce 1998 byl kousek od konečné stanice lanovky, v hloubce 15 metrů pod povrchem ledovce, zpřístupněn ledový palác s pohádkovými skulpturami, který každoročně shlédne více jak půl milionu zvědavých návštěvníků.

Zermatt je současně také největším alpským centrem, kde si můžete vyzkoušet dnes tak oblíbený styl lyžování zvaný heliskiing. Nejkrásnější trať vede ze svahů Monte Rosy ve výši více jak 4 570 m.n.m. pozoruhodnou ledovcovou scenérií.

Na 4 476 metrů vysoký Mattehorn jako první vystoupila skupina sedmi mladých mužů, vedená angličanem Edwardem Whymperem právě ze Zermattu. Při sestupu ale došlo k neštěstí a čtyři horolezci zahynuli. Originál jistícího lana, které se tehdy přetrhlo, si můžete prohlédnout v místním „Muzeu Matterhorn“. Zpráva o tragédii záhy obletěla celý svět a paradoxně proslavila Zermatt. Anglická královna Viktorie dokonce varovala své poddané před návštěvou těchto nebezpečných míst. Docílila však pravého opaku. Britové sem, na místa, kde se stala taková hrůza, chtěli osobně podívat a někteří dokonce zatoužili pokořit tuto hrdou horu. Tak založili alpinismus, turistiku a obecně cestovní ruch v této překrásné oblasti.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *