Paestum, nejstarší a nejzachovalejší chrámy v Evropě

Paestum, přístav a turistické centrum omývané Tyrhénským mořem, leží v oblasti Kampánie, téměř na samém jihu Itálie. Pro ty z vás, kteří o dovolené hledáte nejen moře, ale i stopy historie, bude Paestum a jeho okolí tou nejlepší možnou volbou. Pohostinnost regionu Kampánie můžete totiž okusit i na jiných místech zdejší riviéry. Letoviska jako Agropoli, Palinuro nebo Marina di Camerota se mohou pyšnit nádhernými písečnými plážemi.

„Staré“ Paestum bylo objeveno náhodou až v 18. století. Obydleno však bylo mnohem dříve a to již v 7.století př.n.l. řeckými kolonisty. Archeologické nálezy potvrzují, že město bylo již tehdy významným střediskem vzdělanosti, plné chrámů, silnic a výstavných budov. Římané sem přišli asi roku 40 př.n.l. Paestum se brzy stalo prosperujícím městem Římské říše. Po zpustošení města Saracény v 9. století, se obyvatelé uchýlili do výše položených oblastí. Zde se nachází dnešní Paestum, které můžete také navštívit. „Nové“ Paestum je živoucí město s nádhernými plážemi.

Na rovné pobřežní planině, kterou Percy Shelly, anglický romantický básník, nazval „nepopsatelně krásnou“ se nacházejí jedny z nejkrásnějších starověkých památek na světě a pravděpodobně taky jedny z nejstarších. V roce 1998 bylo „staré“ Paestum zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Jedna ze dvou dochovaných staveb je Bazilika, jedna z nejstarších staveb západní civilizace. Byla postavena již v 6. století př.n.l. Hned vedle stojí slavný Neptunův chrám, postavený kolem roku 450 př.n.l. Chrám je nejen jedním z nejkrásnějších starověkých staveb, ale také se chlubí svou úžasnou celistvostí. Chybí mu pouze střecha a část vnitřních zdí. Stát zůstalo i třicet šest dórských sloupů. V blízkosti chrámů, které jsou samozřejmě oploceny, si můžete vychutnat svou kávu, nejlépe před západem slunce, kdy neapolské vedro je již snesitelné.

Další den třeba zamiřte do nedaleké agroturistické farmy baronky Cecilie. Jejích 400 chovných buvolů zásobuje prakticky celou Itálii nejlepšími buvolími sýry „mozzarella di bufala“. Kromě sýru také ochutnejte zdejší zmrzlinu, vyrobenou s použitím buvolího mléka. Při exkurzi do farmy budete, stejně jako já, žasnout nad péčí, které se dostává zdejším buvolům. Masáže a sprchy na fotobuňky jsou zde samozřejmostí.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *