Co s našimi domácnostmi udělala pandemie? Některé trendy významně zahýbaly trhem

Roky 2020 a 2021 se pro většinu lidí zapsaly do jejich života poměrně výrazně. Oba totiž přinesly do našich životů řadu změn a často nebyly úplně pozitivní. Pandemie koronaviru způsobila poměrně dramatické změny v práci, užívání volného času i trávení času s přáteli a rodinou. Naše domovy se musely podřídit změněným podmínkám a bylo potřeba zařídit se i ohledně celé řady dalších věcí. Některé změny pak přetrvaly až do dnešní doby a možná už tak zůstanou nastálo.

Patrně nejvýznamnější změnu v našich životech přinesla v uplynulém roce domácí výuka a home-office. Mnoho lidí se ze dne na den muselo naučit vykonávat svou práci z domu, naučit se používat moderní způsoby komunikace a uzpůsobit svou činnost náročnějším podmínkám. Najednou spolu rodiny trávily daleko více času než kdy dřív, což jistě mělo své výhody, ale také celou řadu nevýhod, které se začaly projevovat poměrně záhy.

Se zbytkem světa se dalo spojit jen skrze počítače, notebooky, tablety či mobily a nezbytným pomocníkem se stalo rychlé internetové připojení. Zejména rodiče s dětmi se museli potýkat s velmi náročným harmonogramem, který vyžadoval skloubení práce, ale i výuky dětí.

Život v online světě

Velmi rychle se také ukázalo, že některé věci jsou také nedostatkovým zbožím. Z pultů jako mávnutím kouzelného proutku zmizely grafické karty či webkamery. Data Českého statistického úřadu také ukazují, že již před vypuknutím koronavirové nákazy bylo pro děti samozřejmé se pohybovat na internetu, takže to nebyl až takový šok, ale počítač přeci jen využívaly spíše k zábavě a komunikaci s přáteli než ke studiu. V domácnostech proto sice často byly počítače, ale chyběly skenery či tiskárny, anebo právě zmíněné webkamery.

Pro rodiče malých školáků také začal kolotoč povinností, které se ale vzájemně doslova vylučovaly. Jak být zároveň na online pracovní schůzce a k tomu dohlížet na dítě při online výuce? Již po pár týdnech z toho většina rodičů šla hlava kolem.

Cvičení v obýváku

Ze dne na den se také uzavřela veškerá sportovní zařízení a jelikož byl teprve březen, většina lidí neměla najednou kde cvičit. Proto se velká část těchto aktivit také přesunula do obývacích pokojů a lidé nakupovali cvičební podložky, závaží, činky a další fitness vybavení. Boom zažily také online lekce, které pomáhaly držet lidi v kondici, ale také umožňovaly alespoň částečně přežít fitness lektorům nebo centrům. Zvýšila se také poptávka po zařízení pro domácí cvičení, jako jsou rotopedy, běžecké pásy či trenažéry.

Aby bylo doma ještě lépe

Častější pobyt doma vedl lidi v době lockdownů také k tomu, že se konečně pustili do některých oprav nebo vylepšení bydlení, které třeba celé roky odkládali. Najednou, když se s tímto nedostatkem setkávali doslova na každém kroku, začal jim vadit daleko více. Kupovaly se také květiny, a dokonce i domácí mazlíčci. Kdo totiž žil sám doma, jistě pro něj mohlo být zajímavým zpestřením povídat si občas aspoň s papouškem nebo psem. Vzhledem k uzavření restaurací rovněž začali lidé doma více vařit a péct, což se projevilo například mánií pečení domácího chleba, která vyústila jen v to, že v určitém období nebylo doslova k sehnání žádné droždí. Kuchyně se často rozrostly také o multifunkční roboty či další spotřebiče a svůj boom zažilo také on-line nakupování potravin.

Kvalita vzduchu šla dolů

Veškeré změny, kterými naše domácnosti za uplynulý rok prošly, se ale podepsaly negativně na kvalitě vzduchu, který v našich domácnostech dýcháme. Platilo přitom, že úrovně vnějšího znečištění během pandemických restrikcí podle všeho klesaly, zatímco znečištění domácností podle měření ve většině měst vzrostlo. Populárními se tedy staly také čističky vzduchu, které dokážou ze vzduchu účinně filtrovat prach, plísně a bakterie. Během pandemie lidé trávili doma tolik času, že se v domácím ovzduší hromadilo také více bakterií, choroboplodných zárodků ale i prachových částic. Lockdown nás přinutil trávit doma více času než jindy, ale právě proto bylo nutné o to více dbát na kvalitu vnitřního prostředí.

Nástup trendu chytrých domácností

Mezi Čechy obecně vzrostl zájem o chytrá zařízení – nejen o čističky vzduchu, ale také o chytré televize nebo chytré hodinky. Jedná se sice stále do velké míry spíše o hudbu budoucnosti, ale jisté je, že Češi o tyto technologie mají zájem a pokud budou v budoucnosti široce dostupné, jistě si snadno najdou své uživatele.

ZDROJ: https://www.houseandgarden.co.uk/article/how-the-lockdown-has-changed-the-way-we-live-at-home

ZDROJ obrázku: Pexels

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *