Norimberk, to je cesta za památkami, nákupy a za dobrým jídlem

Druhé největší bavorské město bylo po celou dobu své existence ve středu evropského dění. Ve středověku patřilo k největším obchodním centrům, kde kvetlo nejedno řemeslo. Norimberk byl rovněž městem, ve kterém žili a tvořili významní umělci, jako byl například Albrecht Dürer, jehož malebný dům, dnes muzeum, si můžete prohlédnout. Konaly se zde však také nacistické sjezdy, hromadné vyvražďování i procesy, ve kterých se bilancovaly zločiny druhé světové války. Díky nádhernému historickému středu města a jedinečným adventním trhům patří Norimberk k turisticky nejlákavějším městům Německa.

Pro nás je Norimberk ještě zajímavější tím, že zde císař Karel IV zanechal výraznou stopu. Za jeho vlády byla ve městě postavena radnice s radničním sálem a na místě původní židovské obce bylo vystavěno náměstí Hauptmarkt. V době adventu se zde koná nejslavnější vánoční trh v Německu. V roce 1361 se Anně Svídnické právě v Norimberku narodil syn Karla IV., budoucí král Václav IV.

Norimberk hrál také velmi důležitou roli v období nacismu. Konali se zde monstrózní říšské stranické sjezdy a v roce 1935 zde byly schváleny Norimberské zákony, na základě kterých byla později prováděna rasová diskriminace a genocida. Luitpoldhain, za nacistů megalomanský sportovní areál sloužil tehdy jako centrum nacistické propagandy. Ještě dnes mohou vnímavější jedinci pociťovat lehké mrazení v zádech z nashromážděné negativní energie. Dnes je v areálu muzeum, kde vám promítnou dokumentární film s připomenutím nacistických zvěrstev.

Do Norimberku ale přijíždějí turisté nejen za památkami a krásou města. Můžete si zde také velmi dobře nakoupit. Samozřejmě, že nejvíce nakupujících je v období těsně před Vánocemi. To však neznamená, že si kupující nepřijdou na své po zbytek roku. Nejvíce nákupů můžete realizovat mezi náměstím Hallplatz, Unschlittplatz, Bílou věží a Spitalgasse. Autem si pro změnu zajeďte kousek od Norimberku. Největším nákupním centrem v celém severním Bavorsku, Franken-Center, budete určitě nadšeni.  

Vždy hladové cestovatele jistě potěší, že v Norimberku můžete ochutnat celou řadu výtečných specialit. V pouličních stáncích si dejte místní chutné klobásy, pochutnejte si na německé variaci bramborového salátu nebo na obrovském vepřovém kolenu. K tomu si nezapomeňte objednat místní pivo, které se zde vaří již 700 let.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *